ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 23121 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Karel Gott: Když se tlačí na pilu, je to často na škodu

0 jsk 6.6.2018

V pátek 8. června vyjde nové album Karla Gotta nazvané Ten pravý. Jsou na něm mimo jiné skladby, které zpívá, ale dosud je nenahrál. Titulní skladbu mu pro ně napsal Marek Ztracený.

K emisi kolekce poskytl Karel Gott následující rozhovor.

Po čem ve své profesní kariéře ještě toužíte?

Když člověk po něčem moc urputně touží, většinou mu to nevyjde. Prostě, když se moc tlačí na pilu, je to často věci jenom na škodu. Jsem proto příznivcem každodenní, často mravenčí a mnohdy neviditelné práce. Když se ale posléze její výsledky zúročí v úspěchu, mám pokaždé radost jako malý kluk. A hudba, věřte mi, to je věrná milenka i manželka na celý život. Takže vlastně to jediné, po čem opravdu toužím, je zbavit se zdravotních problémů, které mě v poslední době nepříjemně zaskočily.

Co říkáte stálé přízni svého věrného publika?

Řekněme si upřímně, že bez přízně publika by to nešlo. Vlastně všechno, čemu se věnuji, dělám pro své posluchače a diváky. Kdybych z jejich strany doslova fyzicky necítil – a to už vlastně déle než pětapadesát let – příznivou odezvu, nemohl bych svou práci už dávno dělat. Snad jenom jako příjemné a celoživotní hobby, ale pouze sám pro sebe. Nikdy mě ani ve snu nenapadlo, že bych mohl zpívat do svého současného věku. A to ještě nekončím.

Co je tím hnacím motorem, který vás i dnes stále žene kupředu?

Určitě láska k hudbě. Navíc hudba je z onoho druhu lásek, které vás nikdy nezklamou, nepodvedou, nezradí… Hudba je vám prostě věrná v okamžicích radosti, stejně jako v obdobích, kdy vám není zrovna nejlíp a kdy nemáte, na koho byste se obrátil. Jak už jsem říkal, taková ideální a věrná milenka na celý život. A propos, život. Ten musí mít člověk taky rád! Kdo nemá rád život, jenom se někde v koutku užírá, je zapšklý, nepřející, závistivý. K sobě i ke svému okolí. A že takových lidí je! Naštěstí mám v tomhle ohledu hodně šťastnou povahu, takže mi nic takového nehrozí. Ze života se raduji doslova každý den. A po překonání nemoci o to víc.  Hned od okamžiku, kdy ráno otevřu oči.

Jak vznikl název nového alba Ta pravá?

Název mu dala skladba, kterou pro mě napsal zpěvák a skladatel Marek Ztracený. Ale zároveň jsme si se spolupracovníky ze Supraphonu říkali, že je skvělé, že ,Ta pravá‘ může být i žena, láska, píseň, chvíle, doba, nálada… prostě každý si může dosadit to, co je pro něj momentálně to pravé!

Jak album vznikalo?

Začali jsme ho natáčet v roce 2013, ale pak přišel nečekaný a hodně velký zdravotní problém. Když jsem byl potom z nejhoršího venku, následovalo delší léčení a už jsem vlastně ani nepočítal s tím, že bych se k natáčení vrátil. Moc jsem totiž nevěřil tomu, že by to ještě šlo. Popravdě řečeno, ani jsem se tím nezabýval, protože myšlenky jsem měl někde úplně jinde. Ale když jsem na tom byl zdravotně mnohem líp, uspořádal jsem pár menších, v podstatě komorních vystoupení. A během nich jsem ke svému příjemnému překvapení zjistil, že to jde. A dokonce bezvadně! Vypravil jsem se tedy znovu do studia ORM a v natáčení pozvolna pokračoval.

Jaké písně posluchači na albu najdou?

„Jsou to písničky, které mě zaujaly během let, a z nějakého objektivního důvodu jsem je zatím nenahrál. Mezitím se z nich stala popová klasika, kterou zpívá po světě už i více interpretů. Těší mne, že českými texty je opatřili nejlepší textaři, jaké máme: Eduard Krečmar, Zdeněk Borovec, Jaroslav Machek, Pavel Cmíral, Richard Bergman, Michael Prostějovský a Miloš Skalka. Překvapením pak může být moje první spolupráce s písničkářkou Radůzou, která přebásnila text k písničce ze zpěvníku Gartha Brookse, velké hvězdy moderní americké country music.“

Jak došlo ke spolupráci s Markem Ztraceným?

„S Markem jsem se vlastně neznal. Viděl jsem sice v televizi jeho profil, kde mě zaujal, ale to bylo všechno. A pak se najednou sám ohlásil. Byla to doba, kdy jsem se zrovna vrátil z nemocnice, kde jsem strávil opravdu hodně času. Proto pak do té písně vložil slova – štěstí se jenom na chvíli unavilo. Naštěstí pro mě. Ale hlavně, co do stylu je to velice zajímavá píseň. A Marek mě dokázal dostat do takové hlasové polohy, do pěveckého stylu, který bych si sám neuměl najít. Jsem mu za to vděčný. Proto vůbec ne náhodou se tohle moje album jmenuje Ta pravá.