ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28435 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

John Butler Trio: Všichni chtějí čistou vodu, mír a svobodu

0 Šárka Hellerová 15.7.2014

Ve čtvrtek začne v Ostravě další ročník hudebního festivalu Colours of Ostrava, který potrvá až do neděle. Mimo jiné se na něm představí australské John Butler Trio. Na otázky odpovídá jeho frontman John Butler.

Jste znám tím, že mimo jiné podporujete ekologické aktivisty. V Čechách je bohužel na podobné aktivity často hleděno s nedůvěrou, aktivisté jsou označováni za ekofašisty. Jak je to v Austrálii?

Lidé mají ve skutečnosti velmi podobné zájmy. Zdá se, že jsme rozdílní, ale když se do toho ponoříte, zjistíte, že všichni chceme to samé. Všichni chtějí čistou vodu, mír, spravedlnost a svobodu, chceme být respektováni a v bezpečí. Když to vezmete kolem a kolem, není v tom nic zeleného ani politického, jde jenom o respektu.

Vidím, že víc a víc lidí, kteří nejsou environmentalisté, vystupuje například proti těžbě břidlicového plynu a podobným věcem. Dochází jim, že jejich komunity doplácejí na chování zkorumpované státní správy a firem, kterým na nich vůbec nezáleží. Dochází také k užší spolupráci environmentalistů a farmářů. To se dříve nedělo, byli každý na opačné straně barikády.

Je to už jinak?

Myslím, že hranice levice a pravice, průmyslu a zelených nebo dobra a zla se stírají. Dnes spolu všechno souvisí. Máme štěstí, že nám v Austrálii, když proti něčemu protestujeme, nehrozí zastřelení, jako v některých částech světa. Je tam bezpečno. A lidé začínají vidět velmi podobně některé problémy, se kterými se potýkáme. Lidskoprávní i environmentální témata sílí. Pořád se najdou lidé, kteří vidí ekonomiku a životní prostředí jako něco nezávislého. Ale tak to není. Všichni jsme jedno.

Odrážejí se tato témata ve vašich textech?

Občas ano. Obzvlášť v začátcích jsem se snažil své názory na svět v hudbě vyjadřovat. S postupem času se ale mé texty stávají více a více osobní. Nyní se soustředím spíš na příběhy. Mám pocit, že když se víc zabýváte vší tou špínou a odhalujete vrstvy problémů, dostanete se vždycky k srdci. Když se snažíte zjistit, proč se někdo cítí vydělený ze společnosti, nebo proč se lidé nechávají korumpovat, dostanete se často k chlapci, který se necítil milován a podobně.

Jak moc je pro vás důležité, aby vaši posluchači nad texty přemýšleli?

Lidé můžou s hudbou nakládat jakkoli chtějí. Často něco začnete poslouchat jen proto, že vás baví zvuk, a až časem zjistíte, že by možná stálo za to tomu více naslouchat. Jiným bude vždy stačit jen ten zvuk. Hudba může pro tisíc lidí znamenat tisíc různých věcí a podle mě je to v pohodě. Nechci se starat o to, jakým způsobem si lidé hudbu užijí. Stačí mi, když je baví.