ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17637 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jitka Zelenková: Nad vším hodně přemýšlím

0 Redakce 12.2.2014

Jitka Zelenková přichází s novým výběrem svých písní. Na kontě už nějaké ty kompilace má – tahle je ale výjimečná. Nejen tím, že obsahuje patnáct skladeb, které doposud na CD nevyšly, a také tři novinky, ale i svým zaměřením. Je plná písniček o lásce. Jmenuje se Já tě mám ráda.

Ve vašich písních prý posluchači nacházejí alespoň útržky odpovědí na věčné otázky života a lásky. Nacházíte v nich takové odpovědi i vy sama?

Takové odpovědi neexistují, alespoň ne úplné. Je ale pravda, že mými texty už od začátku mého zpívání se prolíná můj život. A tudíž samozřejmě i láska. A nejen ta partnerská; jde o lásku k muzice, ke zpívání, k životu. Láska je součástí života všech lidí. Je to nekonečné téma a v dnešní době poslední ostrůvek, který nás může udržet nad vodou. Ale dát jednoznačné odpovědi na otázky lásky a života není jednoduché. Moje písničky jsou o pocitech, o životních zkušenostech. Z těch pocitů a zkušeností vznikají kousíčky odpovědí. Ale opravdu jen kousíčky.

Lví podíl na tom vždycky měli i vaši textaři.

Na textaře jsem měla štěstí. S Edou Pergnerem jsme spolupracovali od roku 1975 a musím říct, že jsme byli hodně propojeni. Vyprávěla jsem mu, co jsem prožila, a on o tom psal. Uměl věci přesně pojmenovat. Uměl popsat třeba i moje představy, obrazy, které jsem měla v hlavě. Podobné to bylo s Pavlem Vrbou a Edou Krečmarem. Byli to mí přátelé. Znali mě a věděli, co můžu zazpívat. Bohužel, Eda Pergner a Pavel Vrba už mezi námi nejsou.

Texty pro vás tedy byly vždycky hodně důležité!

První, co vám u nové písničky zavadí o smysly, je hudba. Ale hned ruku v ruce s ní jde text. Jeho role je opravdu obrovská. Stane se třeba, že hudebně je nějaká písnička na první poslech složitá, méně stravitelná; text ji ale dokáže zpřístupnit, vyzdvihnout její kvality. S textaři jsem vždy spolupracovala hodně úzce. A vždycky mě to bavilo.

Kolik textů jste si napsala sama?

Žádný. Samozřejmě jsem to zkusila, ale většinou zůstalo u pokusů. Jsem totiž hodně sebekritická a nechci opakovat už vyřčené. Proto písničky nepíšu, což se týká hudby i textů. Stávalo se třeba, že jsem začala psát text, ale ten se mi začal větvit, a pak ještě víc; tak jsem ho zničila. A začala znovu. Jenže se celý proces opakoval. Víte, já nad vším moc přemýšlím. A pak –  jsem především interpret. To není podle mne málo.

Písně na nové dvojalbum jste vybírala s Janem Adamem. Jak jste si rozdělili práci?

S Honzou jsem spolupracovala už na dvou předchozích deskách. Má podobné muzikantské cítění jako já, a navíc si spoustu věcí pamatuje. Ví, kde co vyšlo a na koho se obrátit v případě získání zahraničních práv k vydání nahrávek. A známe se už dlouho – od dob, kdy studoval na právnické fakultě. Ví tak o značné části mojí tvorby. Řekl mi, že když celý život zpívám o lásce a o vztazích, měla bych sestavit kompilaci právě písní na téma LÁSKA. Každý jsme sestavili svůj výběr – a ty výběry se téměř shodovaly.

Spousta písní kompilace Já tě mám ráda doposud nikdy nevyšla na CD…

Takových tu je patnáct. Hodně z nich pochází z elpíček, které nikdy nebyly překlopeny na cédéčka. K mojí velké radosti jde často o písně českých autorů, Oty Petřiny, Jana Neckáře, Víti Hádla, Jiřího Zmožka. Taky tu jsou dva živě nahrané snímky. Jazzový standard Cole Portera Co znamená mít rád proslavila Marta Kubišová už v roce 1964 a když jsem v roce 1997 slavila 30 let svého působení na scéně naší populární hudby, zazpívaly jsme si tuto píseň v duetu.  Píseň příběh nekončí, což je melodický motiv z amerického filmu Love Story s českým textem Michaela Prostějovského, je live nahrávkou z televizního pořadu Jsou hvězdy, které nehasnou.

Nová kompilace obsahuje i tři novinky, zcela nově natočené písničky…

Ale i o těch jsem přemýšlela dvacet let! Píseň StillGotThe Blues s českým textem Edy Krečmara Já v sobě dál mám blues napsal irský kytarista a zpěvák Gary Moore. Eda otextoval i píseň I Believe I CanFlyjako Najednou křídla mám. To je soulová záležitost, jejím autorem je černošský skladatel a zpěvák R. Kelly. Na desku se mnou písničku nazpíval soubor Gospel Limited. A třetí novinkou alba je slavná mexická píseň Bésame Mucho, kterou už v roce 1940 napsala ConsueloVelásquez. Rozhodla jsem se ji nazpívat ve španělštině a dát jí dramaticko-šansonovou podobu.

Album bude pokřtěno na velkém valentinském koncertě v pražské Hybernii.

Připravila jsem koncert, kterému skutečně říkám valentinský. Valentin je sice americký svátek, ale je na každém z nás, kdy si uděláme náš svátek lásky. Všechno to proběhne 17. února. Zazní tu většina písniček z nové kompilace. A jako host se mnou vystoupí už zmíněný soubor Gospel Limited. Úžasné seskupení, co se gospelové muziky týče, podle mne nejlepší u nás. Třeba budeme v budoucnu spolupracovat častěji. Uvidíme!