ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27239 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jeremy Loops: Cítím pokoru, když se má hudba lidem líbí

0 Šárka Hellerová 23.10.2013

Hudební přehlídka a konference Nouvelle Prague 2013 se uskuteční v areálu pražského pivovaru Staropramen 1. a 2. listopadu. Je to showcasová akce pro profesionály z celosvětového hudebního průmyslu, která je první svého druhu v České republice. Jedním z hudebních hostů, kteří se na ní představí, bude zpěvák, skladatel a muzikantský hračička Jeremy Loops z Jihoafrické republiky.

Máte rád, když si sám složíte hudbu a pak s ní sám stojíte na pódiu?

Být na pódiu sám může být děsivé, přesto dobrým způsobem. Říkávám, že v den, kdy nebudu před vystoupením nervózní, skončím. Ty nervy mi připomínají, jak je pro mě hudba důležitá. A to, že si ji skládám sám, je jediné, co umím. Je to můj prostor k přemýšlení, odpočinku a vyjádření myšlenek. Cítím pokoru, když se má hudba potom lidem líbí.

Jedním z témat Nouvelle Prague bude fundraising, tedy zdroje příjmů. Vy jste peníze na své album sháněl prostřednictvím internetové služby Indiegogo. Jak to fungovalo?

V podstatě si lidé mohli předobjednat mé album, k čemuž na oplátku v budoucnu obdrží nějaké bonusy. Za nejvyšší příspěvek mají doživotní vstup na mé koncerty.

Je to dobrý způsob, jak získávat peníze na umění?

Rozhodně ano, není ovšem snadný. Doporučuji, aby si lidé před tím, než se pokusí takto získat peníze, vybudovali oddanou základnu fanoušků. A je důležité si uvědomit, že tím slibujete, že lidem za jejich příspěvek doručíte hotový produkt. Musíte ten slib dodržet.

A jak to s vaším albem nyní vypadá?

Blíží se k termínu vydání. Říjen trávíme nahráváním jeho posledních částí v Londýně. Už to dáváme dohromady. Moc těším, až ho lidé uslyší.

Jste z Kapského města. Jaká je tam hudební scéna?

Umělecky roste. Výzvou pro nás vždy bylo zůstat myšlenkově nezávislí, musíme se vyhnout tomu, abychom pouze imitovali současnou západní hudbu přicházející z Ameriky a Evropy. Také je to stále velmi mladá scéna a není z finančního hlediska pro nikoho, kromě těch nejúspěšnějších, příliš životaschopná. Takže stále mnoho času trávíme tím, že přemýšlíme, jak to udělat, aby celé to odvětví dospělo.

Co z jihoafrické hudby by mohlo být inspirací pro celý svět?

Africká i jihoafrická hudba vždy vznikaly na místě bojů a oslav. Jsou v ní poselství, která se týkají každého. Stát tváří v tvář boji je univerzální zkušeností. Myslím, že jak jihoafrická hudba nachází ve světě svůj hlas, budou mít tyto vítězné příběhy vliv na globální hudební průmysl. Navíc má africká hudba rytmické kvality, které současná západní hudba postrádá.