ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6060 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jelen: Většina textů vznikla v tramvaji

0 jsk 21.1.2014

Pražsko-přibyslavská skupina Jelen vydala první minialbum Magdaléna. Jsou na něm čtyři skladby včetně Tančíme spolu, na které je hostem zpěvačky Kateřiny Marie Tiché. Aktuálně dokončuje album, jehož emise se chystá na jaro. Na otázky odpověděl zpěvák a kytarista Jindra Polák.

S čím Jelen na českou hudební scénu přichází?

Mou ambicí je psát dobré písně, v nichž je každý detail dotažený a nic není ošizené. Chtěli bychom posílit to, co je v pravém slova smyslu písnička. Mám totiž pocit, že je jí v poslední době čím dál méně. Je tu například trend zpívat anglicky a tvářit se, že jsme Amerika. Nevadí mi to, americkou muziku mám rád. Přijde mi jen hrozná škoda, že vzniká málo písniček s českými texty.

Napsat dobrý český text dá ale velkou práci a skoro se mi zdá, že se mnozí muzikanti takové práci vyhýbají…

Dělat hudbu na sto procent je práce, a možná se toho někdo bojí, to je pravda. Nejde ale o to vymýšlet něco nového, objevného. Jde o to být v tvorbě osobitý a poctivý.

Řídíte se tím?

Snažíme se.

Co tě svede k tomu začít psát písničku?

Není to tak, že by se něco muselo stát. Přichází to různě, a protože mám práci a rodinu, tak se snažím vymýšlet a psát, kde to jen jde. Většina textů například vznikla v tramvaji. Jezdím totiž denně z Dejvic do Modřan a zpět, což mi dává dost času na to něco napsat.

Můžeš představit písničky na minialbu?

Nebe nad Prahou je má srdcovka. Je to písnička, z níž mám velkou radost. Je o Praze, kterou mám rád, a má takovou podzimně-zimní náladu, kterou si rád v tvorbě dopřávám. Natočili jsme k ní videoklip. Titulní písničku Magdaléna vymysleli moji spoluhráči Ondřej Málek a Martin Kasal. Myslím dokonce, že ji hráli se svou skupinou Šatlava, jenom v trochu jiné podobě. Společně jsme ji pak dotáhli, upravili jsme text i melodii a vznikla taková šlapavá, poprockověfolková věc. Je to jedna z našich nejoblíbenějších písniček na koncertech, protože se nám dobře hraje.

Smutný pocit je skladba, která vznikla v tramvaji. Napadla mě, když jsem jel v noci z práce domů. Nejdřív ale jenom kus sloky, nic víc. Pár měsíců jsem nevěděl, jak dál, ale za nějaký čas, zase v tramvaji, jsem ji v podstatě dokončil. Písnička Tančíme spolu je z repertoáru Kateřiny Marie Tiché. Hostujeme v ní a natočili jsme k ní s Káťou videoklip. Na své minialbum jsme ji dali proto, že nám hodně pomohla.

V jakém stádiu je nyní realizace vašeho alba?

Máme asi dvanáct písniček, které jsou v různém stádiu rozpracovanosti. Album by mělo vyjít na jaře, takže v následujících dnech jim budeme dávat finální tvar.

Tagy: ,