ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15361 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jana Kirschner: Byl to rok tvrdé práce

0 jsk 18.11.2013

Moruša: Biela, tak se jmenuje první díl dvojalbového projektu, který v tomto týdnu uzřel světlo světa. Je pod ním podepsaná slovenská zpěvačka Jana Kirschner.

Nahrávku přijede naživo představit do České republiky letos jenom jednou, 4. prosince do pražského Divadla Archa.

Co pro vás znamená hudba?

Nedávno se mě někdo zeptal, co se se mnou stalo, že jsem odešla z popové zahrádky, a kde vlastně ta moruše roste. Odpověděla jsem, že na otevřeném poli, na kterém fouká vítr a je tam totální svoboda. Pod tím stromem je mi bezpečně a cítím se tam dobře. Do popové zahrádky bych se už nechtěla nastálo vracet. Nemám totiž ráda ty ploty, které ji lemují. Hudba je pro mě svoboda a zároveň výzva.

Jaká alba Moruša vlastně jsou?

Nejsou jednoduchá, ale nepřipadají mi ani moc složitá. Moruša je velký projekt, na kterém pracovalo více než dvacet muzikantů. Společně s mým partnerem Eddiem Stevensem jsme se kromě hudby starali i o všechny produkční a organizační věci, takže jsme si při realizaci desky prošli velkou manažerskou školou. Řešili jsme věci hudebních, ale i takové, které se hudby vůbec netýkají, včetně transportu kapely na turné, ubytování nebo toho, kdo z partnerů bude mít na plakátech větší logo.

Moruša: Biela, první díl projektu, je už venku. Druhý díl se bude jmenovat Moruša: Čierna a je už téměř dokončený. Měl by vyjít na jaře, i když lidé z naší vydavatelské firmy Slnko Records si myslí, že by měl vyjít až na podzim. Já jsem ale docela nedočkavá. Po těchto dvou velkých albech totiž zamýšlím skočit zase někam jinam a v hlavě už pár let nosím projekt svých nevydaných písní.

Co obě alba spojuje?

Chtěli jsme vytvořit hudbu z tohoto regionu, muziku, která nás ovlivňuje a obklopuje. Pro někoho je to možná úlet, pro nás to byl záměr. Spolupracovali jsme s kapelou afterPhurikane a při tom se ve mně objevila touha vytvořit něco, co pochází z tohoto regionu. Něco naše, něco neovlivněné západní kulturou. Přestože očekávám debatu i kritiku, chtěla jsem to tak udělat.

Moruša: Biela je album spíše tradiční, proplétá ho nostalgie. Moruša: Čierna bude naopak současnější, bude mít modernější zvuk. Obě desky spojují aranže i nástroje, které jsme použili. Rozdíl je v tom, jak jsme je použili a zaranžovali.

Dopadlo to podle vašich představ?

Jsem spokojená a současně šťastná, že to máme za sebou. Byl to rok tvrdé práce, musela jsem se hodně rozhodovat, a to pro mě nikdy nebylo jednoduché. Na vydání alb jsme dostali nabídky od šesti vydavatelství. Téměř před podpisem smlouvy s jedním z nich jsme rozhodnutí změnili a šli do Slnko Records, což jsou naši přátelé a skvělí lidé. Vážíme si práce, kterou roky dělají. Zapadlo to přesně do filozofie desek.

Foto: Martin Ferencik