ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5792 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ille: Písnička Na sever je hold Islandu

0 jsk 25.9.2013

Ve tvý skříni je název debutového alba, které v těchto dnech vydává pražská alternativně laděná formace Ille. V jejím čele stojí zpěvačka a autorka většiny písniček na albu Olga Königová. Na otázky odpovídali i kytarista Marek Svoboda a producent alba Dušan Neuwerth.

Olgo, chápete svou tvorbu jako písničkářskou?

Königová: Možná, i když mi to slovo spíše evokuje folk, ve kterém se nepohybuju. V podstatě to tak ale je, skládám písničky, píšu texty a zpívám je.

Atmosféra vašich písniček připomíná tvorbu umělců ze Skandinávie nebo Islandu. Je to vědomé?

Königová: Jsem založením melancholik, takže nálada mých skladeb odpovídá mé povaze. Navíc jsem v posledních letech získala velice silný vztah k Islandu. Ta země mě naprosto dostala. Písničkou Na sever jsem jí chtěla vzdát hold.
Neuwerth: Album vznikalo rok a proces nahrávání byl u některých písniček dlouhodobý. Muzikanti k nim často přistupovali s časovým odstupem, což je v náladě postupně cizelovalo.
Königová: Některé věci se ale během nahrávání změnily dost zásadně. Například písnička Jsem holka ve tvý skříni byla původně balada, ale na desce je z ní skoro až taneční věc.

To je tak jednoduché udělat z balady svižnou skladbu?

Königová: Dušan pro to má cit. Myslím si, že to desce prospělo, protože melancholických písniček je na ní nadále naprostá většina.
Svoboda: Ten proces nelpění na prvotní verzi písniček byl velmi zajímavý a poučný. Dušan nám například vůbec nechtěl dát pracovní nahrávky. Tvrdil, že je to, jako když jíte mouku.
Neuwerth: Nemám je rád, protože často bývají velice dobré a kapely se do nich pak zamilují a představují si, že deska musí znít podobně. Nejraději jsem, když žádné pracovní demosnímky neexistují.

Máte na albu své favority?

Königová: Nechtěla bych ho dělit na favority a ty další. Osobně mám nicméně vztah k písničce Kočka. Je přitom zajímavé, že se díky zásahu Dušana ve studiu v refrénu dost změnila. Proto se ale pro mě stal její refrén velice silný. A mám ráda Ledňáčky, což je skladba, kterou jsme si půjčili od skupiny Vypsaná fixa a nahráli ji po svém. Všechny písně na desce jsou ale osobní a všechny jsou pro mě důležité.
Svoboda: Mně se líbí Zmrzlá a Co udělaj. Jsou to sólové klavírové skladby, které pro mě mají takový zvláštní druh Olžiny lehce mimoňské poetiky, který mě baví.

Materiál, jenž je na desce, dává pro koncerty spoustu interpretační svobody. Pracujete s ní?

Svoboda: Zrovna to řešíme. Zjišťujeme, jestli jsme schopni ve čtyřech nástrojích zahrát písničky z alba tak, aby v nich nic nechybělo. Je to zábavný proces.

Jaké máte s Ille další plány?

Königová: 19. září bude v pražské Akropoli křest alba. Natočili jsme už videoklip k písničce Holka ve tvý skříni a plánujeme další. Koncerty domlouváme na podzim. Co bude dál, se uvidí.