ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16357 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Igor Timko: Recept na to, jak uspět v Čechách, neexistuje

0 jsk 4.4.2019

Skupina No Name z Košic je dlouhodobě nejoblíbenější slovenskou v České republice. Dokladem toho jsou výsledky ankety popularity Český slavík, ve kterém kapela vítězila několik let po sobě v kategorii Slavíci bez hranic. Letos v červenci se No Name chystají na festival Benátská! s Impulsem. Při té příležitosti odpověděl na několik otázek zpěvák Igor Timko.

Proč jste se rozhodli na festivalu vystoupit?

Místa a města se stávají oblíbenými právě díky lidem, kteří nám jejich návštěvy zpříjemňují. V Liberci máme přátele, a to nejen na festivalu Benátská! s Impulsem. Dokonce jsme nedávno stihli zaběhnout na hokejový zápas s nastávajícími manželi, kteří mě požádali, abych je přijel oddat. Navíc historicky za hokejové Tygry hráli mnozí Slováci – Radivojevič, Lašák a další. Takže je super vědět, že v Liberci jsou našinci bráni jako vlastní.

Na co se mohou diváci vašeho festivalového koncertu těšit?

Už teď mohu slíbit, že zahrajeme největší pecky. Ale definitivní playlist budeme znát až začátkem května, protože 11. dubna končíme Dermacol No Name Akustik Tour koncertem v pražském Fóru Karlín, a jím teď žijí No Name aktuálně. Pak si dáme dva týdny dovolené a v květnu si začneme pro návštěvníku festivalu Benátská! vymýšlet všechno možné i nemožné.

Těšíte se na vystoupení některých z vašich kolegů na festivalu?

Vždy se snažíme si vychutnat koncerty kolegů. Alespoň ty, kteří hrají před námi a po nás. Když jsme na Benátské hráli naposledy, tak se nám přihodilo ale opačné garde. Kapela Status Quo nás prostřednictvím pořadatele festivalu požádala, abychom si s ní vyměnili pořadí a vystoupili až po jejím koncertu, protože pospíchala s odjezdem mimo Českou republiku. Bylo logické, že jsme služebně starším a slavnějším kolegům vyšli vstříc. Nakonec jsme se ale po našem koncertě dozvěděli, že nikdo ze Status Quo neodjel hned, ale naopak si náš set užili, podívali se na celý a natáčeli si ho. To potěší.

Co je u vás nového, co chystáte?

Brzy půjdeme do studia a budeme pracovat na našem dalším albu.

Jak si vysvětlujete obrovskou popularitu slovenských umělců v České republice?

Z úhlu pohledu kapely No Name je to velmi pozitivní. Známe ale slovenské kolegy, kteří to u vás zkoušejí roky a odezva je minimální nebo nulová. Čím si to vysvětlit? Je to alchymie, kterou nikdy nikdo dopředu přesně nenaplánuje. Univerzální recept na to, jak uspět v Čechách, neexistuje. No, my ho samozřejmě známe, ale návod je jen pojmenováním ingrediencí, které je nutné je smíchat. To je to hlavní a v principu nejdůležitější.

Jak si představujete ideálně strávené léto a co na něm máte nejraději?

Jasně že nejlépe strávené léto je na festivalu s dokonalým zázemím, bez mobilu, s pivečkem a za doprovodu skvělé hudby.

Jaké je vaše nejoblíbenější letní jídlo a pití?

Osobně jsem všežravec a všepijec, takže na tuhle otázku odpověď nemám.

Jak nejraději trávíte volný čas?

S rodinou. Cokoliv, jakákoliv aktivita, ale s rodinou.

Co právě posloucháte a čtete?

Poslouchám všechno. Nevyhýbám se žádné hudbě. Aktuálně čtu od Gustava Husáka Vzestupy a pády, knihu, která je jakýmsi propletencem jeho životopisu, archivních materiálů z různých zdrojů a rozhovorů. Snažím se pochopit dobu minulou, prostředí a podmínky, to, za jakých okolností jsme byli schopni vykonávat tohle a tamto. Je zarážející, jak lidé hodnotí situace bez ohledu na to, v jakých podmínkách se museli v dané době rozhodnout ostatní.

Jaké povinnosti nemáte rád?

Říká se tomu sociální gravitace. Tedy placení složenek, komunikaci s úřady, byrokracii. Chápu, že je to nutné, ale právě tyto povinnosti mě doslova sráží k zemi.