ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30403 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Helpband: Kapelám dáváme prostředky, slávu jim ale zaručit nemůžeme

0 jsk 26.8.2013

Helpband je projekt, který vznikl před čtyřmi lety. Pomáhá českým kapelám. Stojí za ním manažerka a produkční Martina Jablanovská.

Co přesně je Helpband?

Tento projekt vznikl v době, kdy jsem dělala manažerku jedné celkem neznámé kapele a časem jsem zjistila, že bez peněz a protiplnění je strašně těžké dostat tu kapelu někam na koncert, festival nebo do médií. Začala jsem přemýšlet o tom, jak to protiplnění vytvořit. Protože jsem pracovala i v marketingových službách, tak jsem si uvědomila, že čím více kapel bude v nabídce, tím větší mají reklamní potenciál, a vůbec potenciál k nějaké další spolupráci. Vznikl tedy projekt Helpband, který se stará hlavně o kapely, o nichž média neví, nedostanou se na festival, na turné a nikdo z pořadatelů si je ani neposlechne. Na základě schůzek s každou kapelou vznikne balíček, který nabízí služby od mediální podpory, bookingu, image, produkce až třeba po přípravu internetových stránek nebo promofotek. Výsledkem by mělo být, že to kapele pomůže posunout se v šoubyznysu dál.

To je to tak jednoduché?

Vůbec ne. Samotná služba Helpband je tak výrazně neposune. Tvrdím totiž, že posunout se dá jen ten, kdo jde. Když strčíš do někoho, kdo stojí, rozbije si hubu. Stejně tak je to s Helpbandem. Můžeme kapelám nabídnout služby, mediální kampaně nebo domluvit rozhovory, pokud ale nemají potenciál a ochotu pracovat na sobě, tak to nebude mít smysl. Helpband nabízí prostředky, nezaručuje ale, že kapela bude do roka slavná.

Které skupiny už pomohl Helpband zviditelnit?

Například Dilated, které se na základě projektu Helpband vyhlédla skupina Wohnout a vzala je na turné. Začali je také hrát v rádiích, na Hey a na RockZone. Mimochodem právě s RockZonem spolupracujeme velmi úzce. Kus práce se podařil i u kapely Checkpoint nebo Dolls In The Factory, které si nedáno vybral Richard Krajčo na soundtrack k jednomu novému filmu. Existují samozřejmě i kapely, které s Helpbandem spokojeny nejsou. Ty ale zpravidla za celou dobu naší spolupráce nic neudělaly a myslely si, že to přijde samo.

Kolik kapel je Helpband schopen za rok takto obstarat?

Máme kapacity na spolupráci s deseti až patnácti kapelami ročně. Spolupráce není časově ohraničená, i když většinou se domlouváme na rok. Průběžně ale přijímáme i kapely na krátkodobější spolupráci. To když některá třeba vydá desku a potřebuje ji zpropagovat. Kolikrát jde už o poměrně zavedená jména.

Jak drahý je Helpband?

Pro nás, kteří v něm pracujeme, je naprosto nevýdělečný. Musí si ale vydělat sám na sebe. Znamená to tedy, že pokud mám mediální plnění od partnerů zdarma, tak kapely, které jsou v Helpbandu, ho mají také zdarma. Pokud prosadím slevu, mají slevu také.

Pokud se nepletu, Helpband vydává i časopis?

Jmenuje se Helpmusic, ale dá se říct, že se od projektu Helpband už trochu oddělil a je v podstatě samostatný. Píše o české a slovenské hudební scéně, ale ne pouze o kapelách z Helpbandu. Je to tedy regulérní hudební magazín, který se prodává v trafikách a je v distribuci v klubech. Vychází každý měsíc.