ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7881 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hana Zagorová: Mám důvod k radosti

0 jsk 29.5.2014

Po sedmi letech přichází Hana Zagorová s novinkovým albem Vyznání. Obsahuje dvanáct písniček, které k sobě ladí a spojuje je charakteristický zpěv.

Album s novými nahrávkami vydáváte po sedmi letech. Zřejmě se nepotřebujete připomínat každý rok novou deskou.

Přesně tak. Na novou desku musí nazrát čas, a teprve když opravdu nazraje, stojí za to ji natočit. Zdálo se mi, že právě teď nadešla ta doba, kdy jsem desku natočit chtěla. Tak jsem ji natočila.

Z kolika písniček jste vybírala?

Asi z dvaceti, tedy z malého množství. Nerada písničky odmítám. Navíc všichni ti staří bardi, se kterými spolupracuji dlouho, už vědí, co jim vezmu a co ne. Ti už píšou na jistotu. Známe se dlouho, takže mi umí dodat píseň na tělo. A zavoněly mi i písničky autorů, kteří se na mé desce objevují poprvé. Rozuměla jsem jim, alespoň se mi to zdálo, takže jsem je mohla a chtěla nazpívat.

Texty si píšete i sama. Tvoříte je na muziku?

Ráda píšu na muziku, ta mi dodá impuls. Vzbudí ve mně chuť k napsání textu i nápad. Tak tomu bylo i u tří francouzských písní na desce Vyznání. Jsou překrásné. Už když jsem je slyšela v originále, řekla jsem si, že je chci nazpívat. Takové kdyby mi napsali čeští autoři!

Vzpomenete si na svůj vůbec první text?

První text jsem napsala na písničku Hany asi v sedmdesátém roce. Tehdy k tomu došlo z nutnosti. Chtěla jsem tu písničku zpívat, kapelník Richard Kovalčík mě zamknul v pokoji a řekl, že mě pustí ven teprve, až text napíšu. A stalo se. Po dlouhém váhání a odkládání jsem měla písničku tak zažitou, že jsem ho napsala za dvě hodiny.

Vyznání je vaším dvacátým řadovým albem; je to pro vás důvod k oslavě?

Nevím. Možná ne k oslavě, ale určitě k radosti. Nejsem takzvaně vzpomínací typ, opravdu ne. Teď mám tohle dítě, a to mě zajímá ze všeho nejvíc.

Jaké jsou první ohlasy na album?

Mám z nich radost. Někdy se stává, že posluchači při poslechu třeba některé písničky přeskočí, nebo si naopak navolí nějakou sestavu z té které desky. Teď mi říkají, že tuhle desku poslouchají se zájmem od začátku do konce. To je fajn!

Komunikujete s fanoušky na internetu?

Moc ne. Mám oficiální stránky, které mi velmi spolehlivě spravuje Jarda Telekeš, a to i s navázáním na facebook. Mám i několik neoficiálních internetových stránek a několika stránek facebookových, se kterými nemám vůbec nic společného.

Se svým fan klubem v kontaktu jste?

Spíš s několika členy, kteří se postupem času stali mými kamarády a pomáhají mi. Oni už mají samozřejmě určitý věk a já jen zírám, jak se na mých vystoupeních objevuje stále více mladých diváků. Třeba na vánočním koncertu v Lucerně to nevydrží, seběhnou z balkonu pod pódium, zacloní výhled lidem z prvních řad, kteří si koupili ty nejdražší lístky, zpívají a tančí. Všechny ty písničky znají, umějí texty. Kde se je naučili? Toho si ohromně vážím.

Co na to ti lidé z prvních řad?

Musí si stoupnout taky. Druhá půlka druhé půle koncertu je tak pro stojící publikum. Všichni si musí stoupnout.