ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12573 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Glasvegas: Glasgow bylo pro hudbu vždy skvělé město

0 Šárka Hellerová 22.1.2014

Skotská skupina Glasvegas se poprvé naživo představí v Praze. 31. ledna vystoupí v Rock Café. Přijede v rámci krátkého evropského turné, na němž bude propagovat své loňské album Later…WhenThe TV Turns To Static. Na otázky odpověděl baskytarista Paul Donoghue.

Na konci loňského roku jste v Praze odehráli DJ set. Jaký byl?

Byla to skvělá zábava. Bohužel jsme v Praze byli jen na pár hodin, tak se těším, že až přijedeme na konci ledna. Uvidím trochu víc města. Rád chodím na místa, na nichž jsem ještě nebyl, a do Prahy se chci podívat už dlouho. Když mě uvidíte, jak před koncertem bloumám po památkách, přijďte mě pozdravit.

Jaký je pro vás rozdíl mezi DJ setem a koncertem?

DJ set jsme v Praze měli, protože na regulérní koncert nebylo dost času, jenom jsme projížděli. Rádi ale děláme i DJ sety, protože je to dobrá příležitost setkat se s fanoušky, kteří si vyšetří vzácný čas a přijdou se podívat. Když hrajeme naživo, tak než slezeme z pódia a připravíme se, abychom mohli vyjít mezi lidi, klub už se obvykle zavírá. DJ sety nám umožňují dát si drink a popovídat si s publikem.

Co plánujete na rok 2014?

Zatím máme naplánovaných jenom několik prvních měsíců. Začínáme koncem ledna krátkým evropským turné, během kterého se stavíme i v Praze. Potom budeme tři týdny na turné v Americe. Následně už začnou festivaly, kterými strávíme léto. Někdy také začneme psát nové skladby, ale tak daleko do budoucna jsme ještě nepřemýšleli.

Pocházíte z Glasgow. Stále tam sídlíte?

Ano, čtyři z nás jsou v Glasgow. Jenom Jonna cestuje domů do Švédska tak často, jak je to jen možné. Ale už jsme ji prohlásili za občanku Glasgow, má všechno, i přízvuk. Miluju své město a nemyslím si, že bych se někdy stěhoval jinam. Pro mě je to nejlepší město na světě. Miluju cestování, ale tohle město ještě víc.

Jak se za tu dobu, co existují Glasvegas, proměnila dynamika glasgowské hudební scény?

My jsme nikdy moc nebyli její součástí. Když jsme začínali, byli jsme outsideři, byli jsme jiní a navíc z druhé strany města než většina kapel. Pak jsme byli asi tři roky na cestách mimo Glasgow a nahrávali jsme. Nedávno jsme se s mnoha místními kapelami spřátelili a chodíme častěji než dřív na jejich koncerty. Glasgow bylo pro hudbu vždy skvělé město a nyní se tam objevuje mnoho dobrých mladých kapel.

S kým jste se spřátelili?

Nyní máme mezi lidmi z jiných kapel mnoho přátel. Často na sebe narážíme a máme společné kamarády. Jsou to například lidé ze skupin CameraObscura, Henry Morgan Junior, Travis, Tijuana Bibles, TheAmazingSnakeheads, Holyesque. Vždy je fajn se s nimi potkat, protože je tu určitá mentalita, která se mi zdá, že nikde jinde není.

Jaká je to mentalita?

Jedinečná. Jsme přátelští k pochybením, nebereme se příliš vážně, jsme urputně věrní a tvrdí jako hřebíky. Když vezmete tyto povahové rysy a přimícháte je k hudbě, může to být úžasná kombinace. Skotsko je malá země, ale její obyvatelé mají velký vliv na různá odvětví a hudba je jedním z nich.

Co můžeme čekat od vašeho koncertu?

Minulý rok či dva byl každý náš další koncert čím dál lepší, takže očekávejte, že nás uvidíte ve vrcholné formě. Vždy se skvěle bavíme a zdá se, že se to přelévá i na publikum, takže očekávejte elektrizující atmosféru.