ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5908 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Gipsy.cz: Upgrade je upřímné album poznamenané láskou

0 jsk 12.9.2013

Po dvou letech vychází nové album skupiny Gipsy.cz. Je čtvrté v její diskografii, jmenuje se Upgrade, na trhu je od pondělí a nahrála je úplně nová sestava. Jediný, kdo zůstal, je zpěvák Radoslav „Gipsy“ Banga.

Nové album je jiné než ta předešlá. Je přímočaré, hudebně i aranžérsky složitější, přitom lehké. Proč to tak je?

V posledních dvou letech se stala spousta věcí, dobrých i špatných. V první řadě se změnila sestava kapely, jsou v ní úplně noví lidé a skvělí muzikanti. Také jsem nevěřil, že když se člověk dožije třicítky, dojde v jeho životě k tak velkému zlomu. Pak třicítka přišla a já zpozoroval, že se měním.

Jak?

Přestal jsem se bát riskovat, což se odrazilo i při vzniku alba. Pochopil jsem, že když udělám juchavou desku a la Desperado, posluchači mi to už nesežerou. A nevěřil bych ani sám sobě, protože něco podobného už jsme jako kapela řekli třikrát, na našich třech minulých albech. První deska se ujala a my pak dělali to, o čem jsme věděli, že to funguje a lidi to od nás vezmou. Do jisté míry jsme kalkulovali, vykrádali jsme sami sebe. S novými muzikanty jsme si před nahráváním alba Upgrade řekli, že budeme upřímní. Možná budeme trochu riskovat, ale tu opravdovost písniček stavíme nejvýš. Album navíc poznamenala i láska.

Láska?

Miluju svou ženu Veroniku. Pomohla mi po posledním rozpadu kapely postavit se na nohy a jít dál. Teď je mi nejbližší oporou jak v osobním životě, tak v životě kapely.

Napsal jsi pro ni nějakou písničku?

Několik. Řekl bych, že tak půlka desky je o mé manželce. Vlasy pode mnou, Tiro šukar asaviben, což v překladu z romštiny znamená Tvůj krásný úsměv… Ta deska je hodně o mé ženě.

Začínal jsi jako hiphoper. Jaký je tvůj momentálně vztah k tomu stylu?

Kupodivu jsem zjistil, že u nás jsou hiphopoví interpreti, kteří to dělají velmi solidně. Já si ale hip-hop pamatuju trochu jinak a myslím si, že už ani nejsem schopen dělat ten současný. Vnitřně na to nemám, jsem prostě old school. Byl bych rád, kdyby lidi pochopili, že jsem muzikant a zpěvák. Na albu Upgrade hodně zpívám a budu zpívat víc a víc. Možná časem odejdu od rapu úplně, i když mě momentálně pořád baví.

Měl jsem pocit, že jste v posledních dvou letech moc nekoncertovali. Bylo to tak?

Trochu jsme koncertovali, ale protože se děly divné až tragické věci, zemřela mi například manažerka a ztratil jsem spoustu přátel, tak toho moc nebylo. V posledních dvou letech jsem si spíš dělal jasno v tom, co od života a hudby chci a jaký chci být. První krok byl ten, že jsem se oženil. No, a potom vznikala deska Upgrade, na které jsou změny také patrné. U nás jsme hráli málo, spíš v Německu, Polsku a na Slovensku. V dalších měsících se to ale změní. Čeká nás turné k albu.

Když sis udělal v životě jasno, jaký chceš být?

Jednoduše řečeno, chci být sám sebou. Nechci se nechat řídit trendy, nechci být ovlivňován názory nebo nápady jiných. Chci dělat to, co mě baví, chci být šťastný, chci říkat, co si myslím. Víš třeba, jak nepříjemné je skládat písničku a myslet na to, aby ji zahrála rádia? Přitom je to v dnešní době kravina, protože v éře internetu rádia tolik nepotřebujeme. Nová deska vznikala tak, že jsem při jejím skládání ani nepomyslel na to, že by nějaké písničky měla hrát rádia. Když vznikne písnička, která bude dobrá a rádia ji zahrají, budu maximálně spokojen. Když se to nepovede, nedá se nic dělat.

Foto: Kateřina Faltýnková