ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10508 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Gasmac Gilmore: Celoročně nám hraní účty nezaplatí

0 Šárka Hellerová 2.8.2013

Jako první ze zahraničních umělců, kteří letos vystupují na Sázavafestu, zahráli ve čtvrtek Rakušané Gasmac Gilmore. Krátce po svém koncertu posedávali v zákulisí na trávě zámeckého parku ve Světlé nad Sázavou a magazínu Play.cz při tom poskytli rozhovor. Hovořili jsme se zpěvákem a kytaristou Matthiasem Wickem.

Jaký byl z vašeho pohledu koncert, který jste odehráli na Sázavafestu?

Bylo to pěkné, přestože jsme hráli brzy. Na konci už lidi poměrně divočili, takže jsme se i my dobře bavili. Je hezké vidět, jak reagují na to, co děláte. V noci se obvykle hraje lépe, můžete využít světla, míváme vizuály, je jednodušší působit lepším dojmem. Ale když lidi reagují tak, jako dnes brzy odpoledne, je to o to lepší.

Mísíte různé hudební styly. Upřednostňujete nějaký?

Rockovou hudbu, obzvlášť metal. Před přibližně deseti lety, když jsme byli v podstatě ještě děti, jsme všichni hráli death metal a podobně. Později jsme začali experimentovat s různými nástroji i žánry. Na začátku jsme používali hodně elektroniky, dnes je pro nás velmi nosná inspirace Balkánem a východem vůbec.

Jste přirovnáváni ke Gogol Bordello. Sedí to?

Slýcháváme to často. A něco na tom může být, jeden z našich členů je jejich velký fanoušek. Každý z nás má ale nějaké oblíbené kapely, kterými se necháváme ovlivnit. Dohromady pak vzniká náš vlastní zvuk.

A nemýlíme se, když ve vaší hudbě slyšíme i zvuky tvorby Serje Tankiana ze System of a Down?

Ano, to je další kapela, která lidi v souvislosti s námi napadá. Popravdě řečeno, tuhle kapelu mám moc rád, poslouchám ji často. I jí jsme proto zajisté ovlivněni.

O čem jsou vaše písně?

Nejsou v nich žádná speciální témata. Žádná politika, láska nebo něco podobného. Jsou to jen každodenní postřehy. Píšeme o tom, co nás zaujme. Někdy vzniknou vtipné písničky, jindy zase poměrně temné. Je to různé, žádné konkrétní téma.

Hrajete hodně mimo Rakousko?

Tenhle rok hrajeme ano. Je to asi první rok, kdy jsme více v cizině než doma. Je to díky tomu, že jsme v lednu hráli na showcaseovém festivalu Eurosonic v Nizozemí. Díky tomu si nás hodně lidí všimlo a zamluvilo si na léto náš koncert. Kromě České republiky jsme měli nebo budeme mít vystoupení ještě v Nizozemí nebo například v Německu.

Hrajete i na velkých festivalech?

Byli jsme třeba na Fusion festivalu a asi třech nebo čtyřech dalších německých velkých akcích. V Německu je poměrně hodně obrovských festivalů, v Rakousku jich máme o dost méně. Hrajeme tam spíš na menších akcích, což pro nás dává větší smysl. Na Nova Rocku by nás dali odpoledne jako první, což není úplně lukrativní čas.

Věnujete se kapele na plný úvazek?

V letní sezóně ano. Po zbytek roku musíme každý dělat i něco jiného. Celoročně nám všem Gasmac Gilmore účty nezaplatí.

Ptala se Šárka Hellerová