ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27591 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Clannad: Grammy jsou výjimečné ceny, už jen získat nominaci je úžasné

0 Redakce 12.2.2013

Irská skupina Clannad vymýšlí hudbu, která v sobě pojí tradiční a moderní vlivy ostrovního folku i folklóru. Ve svých písních ovoněných nadto keltským nádechem i new age okouzluje nádhernými vokály a sametovým zvukem. To vše činí už od roku 1970, kdy v irském Gweedore vznikla. V úterý se představí ve Velkém sále pražské Lucerny. Na otázky odpověděla zpěvačka Moya Brennanová.

V roce 1992 jste vydala své debutové sólové album Márie. V té době byli ovšem vaši Clannad v plné síle. Proč jste začala tvořit i jako sólová umělkyně?

Písně pro Clannad vždy psali především moji bratři, no a já si chtěla vyzkoušet zpracovat vlastní nápady. Také už jsem v té době byla v kapele se samými bratry a strýci dlouho, potřebovala jsem zpestření. Byla jsem nadšená, když se nahrávací firma rozhodla do toho jít se mnou. A byl to začátek nové kapitoly. Od té doby jsem vydala osm vlastních alb, na kteréájsem měla čas i díky tomu, že jsme si v roce 1996 dali s kapelou koncertní pauzu.

Pauza se protáhla se na více než deset let. Jak dlouhou jste ji původně zamýšleli?

Takhle dlouhou ne. Ale čas letí. Během té doby jsme nebyli úplně neaktivní. Vydali jsme například výběrové album a nahráli píseň pro Costnerův film Vzkaz v lahvi. Každopádně bylo krásné se před pěti lety vrátit na pódium. Baví mě být na cestách a hrát naše písně lidem, kteří si je pamatují. Těší mě, že na koncerty chodí i mladí, kteří nás objevili někde na internetu a zaujali jsme je.

Zajímavé je, že jste se rozešli v roce, kdy jste vydali desku Landmarks, za kterou jste později získali Grammy.

Každý hudebník vám potvrdí, že Grammy jsou výjimečné ceny. Už jen získat nominaci je úžasné. My jsme malá kapela z hrabství Donegal, ani v nejdivočějších snech by mě nenapadlo, že získáme Grammy. A my získali tři nominace. Já navíc získala ještě další tři sólo nominace. Jednu jsme společně proměnili. Je krásné být oceněn na světové úrovni. A je pěkné si dopřát odpočinek právě ve chvíli, kdy jste na vrcholu. Nechtěli jsme pokračovat jen proto, abychom něco dělali. Mohlo by nás to přestat bavit. Ta pauza nás občerstvila. Pracujeme na novém albu, které bychom rádi vydali tento rok.

Jste nejen zpěvačka, ale i harfenistka. Co na tom nástroji milujete?

Na prvním místě je samozřejmě jeho zvuk. Ráda s harfou skládám písně. Je to jiné než u kláves. Protože je to složitý nástroj, je třeba být u něj hodně bdělý, což vám dá jinou perspektivu. Ale popravdě řečeno jsem harfu zprvu neměla ráda. Zdála se mi příliš tichá a andělská. Ale později jsem zjistila, že se to s ní dá i pořádně rozjet a oblíbila jsem si ji, protože má více poloh.

Šárka Hellerová