ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30425 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Black Sabbath: Před satanismem jsme byli obezřetní

0 jsk 21.6.2013

Britští Black Sabbath vydali před několika dny album s názvem 13. Pojmenovali ho tak prý proto, aby naštvali svou vydavatelskou firmu, která po nich chtěla třináct písniček, byť oni měli pro finální verzi připravených osm kousků. Nic to však nemění na tom, že je to první album od roku 1978, kdy se vedle sebe sešli kytarista Tony Iommi, baskytarista Geezer Butler a zpěvák Ozzy Osbourne. To on je ta nová hnací krev v kapele. Ať už si totiž o všech zpěvácích, kteří do Black Sabbath přišli po něm, myslíme dobré či zlé, tahle skupina je originální pouze s Ozzym.

Právě on vzbudil rozruch, když letos v dubnu přiznal, že zase jede v drogách a chlastu, rozsypala se mu kvůli tomu rodina, ale zkusí to napravit a dá všechno dohromady.

„Během posledního roku a půl jsem pil a bral drogy. Bylo to pro mě velice temné období a choval jsem se hrozně k lidem, které mám nejraději – ke své rodině. S radostí ale oznamuji, že jsem už čtyřiačtyřicet dnů střízlivý,“ napsal tenkrát na Facebook. „Sharon a já se nerozvádíme. Jen se snažím být lepším člověkem. Rád bych se omluvil Sharon, své rodině, přátelům, kolegům z kapely a fanouškům za své šílené chování během tohoto období.“

Když album vyšlo, kapela se s novináři moc nebavila. Málokdo měl to štěstí jako Paul Lester z listu The Guardian, který se ve dvou etapách se třemi hlavními členy legendární formace sešel a mohl se jich na ledacos zeptat.

Na úvod položil otázku Tonymu Iommimu. V roce 2011 mu bylo diagnostikováno nádorové onemocnění a on se od té doby podrobuje léčení. Zprávy, které posílal do světa, byly vesměs optimistické. Pravda je ale, zdá se, přece jen o něco tvrdší.

„Necítím se špatně, celou dobu se léčím z toho hnusu. Ptal jsem se lékařů, jestli už to zmizelo, a oni mi řekli, že ne. Že prý to nikdy nezmizí, třeba se s tím smířit. Ve stáří je vždycky něco, co je s tebou, ne?“

Black Sabbath vždy s něčím bojovali a zdravotně na tom nikdy nebyli tak dobře, aby si mohli vyskakovat. O potížích Ozzyho se dobře ví. Butler zase přiznal, že na konci šedesátých let měl vážné problémy s ledvinami a myslel si, že umírá. Pro jeho rodiče, přísné katolíky, bylo těžké smířit se s tím, že nemocný syn má tolik co do činění s ďábelskou tématikou. Když pak viděli jeho do černé barvy laděný pokoj, zhrozili se a vylekali.

„Strašně tenkrát nadávali. To je mimochodem důvod, proč se snažím být maximálně klidný a málokdy takříkajíc vybouchnu,“ sdělil Butler. „Pamatuju si, jak jim jednou lékař zavolal, aby mě přivezli do nemocnice. Otec se pokřižoval, zakřičel ’Matko boží’ a pak přiskočil ke zdi mého pokoje a serval z ní všechny ty satanské symboly a obrácené kříže, které na ní byly.“

Podle Butlera, autora velké části textů kapely, Black Sabbath nikdy nechtěli glorifikovat zlo. Šlo jim jen o to upozornit na skutečnost, že společnost je k sobě čím dál tím nepřátelštější.

„Hlavním tématem našich textů byla válka. Moji bratři byli v armádě a já se bál, že budu muset do Vietnamu narukovat také. Měli jsme také obavy z toho, že vybuchne atomová bomba a všichni zemřeme,“ vysvětlil Butler.

Dodal ale rovněž, že jako teenager měl vizi ďábla. „Byla to černá postava s rohy a tak podobně. Vylekal jsem se. To byl důvod, proč jsme byli před satanismem tak obezřetní.“

Vstup Ozzyho Osbourna do rozhovoru byl samozřejmě divoký. „Už čtyřiašedesát let se zkouším zabít, a jde mi to celkem dobře. Pořád mě ale něco drží při životě. Nevím, jestli je to Bůh, osud, nebo něco jiného. Nemám žádné předsudky, ale v organizované náboženství nevěřím,“ říká.

„Nikdy jsme nepraktikovali okultismus. Byla to jen taková zábava, alespoň do chvíle, než nás začali zvát na seance černé magie na hřbitovy. Postupně jsem začal být obviňován z toho, že jsem někoho napadl nebo jsem nějakému netopýrovi zase uhryzl hlavu, a lidé s transparenty demonstrovali na našich koncertech. Když si ale poslechnete naše texty, není v nich žádná chvála a propagace černé magie nebo satanismu. Je to jako v písničce God Is Dead? z naší nové desky. Na konci se zpívá ’Nevěřím, že Bůh zemřel…’, a lidé slyší jenom ’Bůh zemřel…’.”

Black Sabbath: God Is Dead?