ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5674 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Abraxas: Naši hudbu drží pohromadě groove

0 jsk 3.6.2015

Legendární česká skupina Abaraxas vydala nové studiové album. Jmenuje se Klid! a je prý nejenergičtější, které v posledních letech vydala. Na otázky odpověděl kytarista a autor hudby Slávek Janda.

V jakých podmínkách album vznikalo?

Nahrávalo se u mě ve studiu, takže v domácích podmínkách. Tím pádem nebyl žádný stres. Měli jsme dost času, byla opravdu pohoda. Natáčeli jsme od podzimu a poslední dvě písničky jsme dokončovali dva týdny před vydáním.

Natáčeli jste klasickým způsobem, nebo celá kapela najednou, jak je to dnes v módě?

Klasicky. Dělávám to tak, že nejdřív nahraju demonahrávku a do ní se pak začne přihrávat. Znamená to, že skladba už má nějakou formu, nahozené základní aranžmá, a muzikanti do toho pak vnášejí další nápady. Skladba se tak obohatí. Základ ale musí být daný, aby muzikanti měli do čeho hrát.

Na desku jste si dovolili dát i instrumentálku, což se už dnes tak často nestává.

Lidem se to líbí, snad se tím zase dostaneme někam dál. To je opravdu hodně stará věc, ale nikdy nevyšla na žádném albu. Zazněla jen na několika veřejných vystoupeních.

Vaše muzika se dá těžko zařadit. Můžete to přesto zkusit?

Nejsem fanoušek jednoho žánru, poslouchám v podstatě všechno. Vybírám si to dobré. Hudbu, kterou dělám, drží pohromadě groove. To je v zásadě opakování nějakého rytmického principu. Na tom stojí všechny písničky a pak už je v podstatě jedno, co je nad tím, jestli je to rockové, popové, nebo jiné. Abraxas byl jednou z prvních kapel u nás, která hrála tímhle způsobem. Začalo to s novou vlnou, kde jsme se celkem slušně prosazovali. Přišlo reggae, opouštěl se bluesový model a nastoupily groovové věci, které se pak tlačily hlavně do elektronické taneční muziky. To je taky oblast, která mě dost oslovila.

Příští rok oslaví Abraxas čtyřicátiny. Chystáte něco velkého?         

No jo, čtyřicet let je čtyřicet let, to už je nějaká doba. Vyprávět bych to měl já. Něco budu mít připraveno, něco vznikne přímo na place, jak si budu ty věci vybavovat. Asi už bych na tom měl začít dělat.

(Foto: Roman Černý)