ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29589 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Radio Wave a slovenské Rádio_FM opět spolu! Poznejte mladou uměleckou krev obou zemí.

0 Redakce PLAY.CZ 27.9.2013

Česká a slovenská alternativní scéna se opět propojí. Audioport přinese v pondělí 30. září společné vysílání Radia Wave a jeho slovenského veřejnoprávního protějšku Rádia_FM už počtvrté. Společným tématem jejich vysílání bude mladá generace umělců z Česka i ze Slovenska, a to nejen z hudební scény, ale i z oblasti filmu, literatury a výtvarného umění.

V bratislavském studiu se představí například mladá ilustrátorka Daniela Olejníková, grafický designér Rudo Vychovalý, ale i v Cannes oceněný slovenský filmař Matúš Vizár či básník Erik Šimšík. Poslechnout si budete moct také rozhovor se spisovatelkou Janou Šrámkovou a umělcem Dominikem Langem. Vysíláním budou provázet moderátoři Rádia_FM Martin „Ego“ Staňo a Dominika Karasová, Lucia Cibulová a Daniel Baláž společně s kolegy z Radia Wave Jonášem Zbořilem, Bárou Šichanovou a s Alešem Stuchlým.

Společné denní vysílání opět vyvrcholí dvojkoncertem jedné české a jedné slovenské kapely. V Komorním studiu Slovenského rozhlasu večer ve 20.00 vystoupí slovenská nu-folková písničkářka Katarzia a od 21.00 vyslanec Radia Wave, maskovaný hudebník Kittchen. Koncert bude podobně jako denní vysílání přenášen živě také na vlnách Českého rozhlasu Radia Wave. Hrát naživo se ovšem nebude jen večer, už v dopoledním vysílání vystoupí mladá Tante Elze, která se ve své melancholické elektronické hudbě opírá především o klavírní doprovod. Vysílání čtvrtého Audioportu z Bratislavy si nalaďte 30. září na Radiu Wave už od 7.00 ráno.

Katarzia

Za jménem Katarzia stojí mladá čtyřiadvacetiletá studentka filmové scenáristiky Katarína Kubošiová. V roce 2012 začala jako autorka skládat a psát folkrapové písně, postavené především na slovenských textech reflektujících život mladé ženy bloudící a opětovně se nacházející v třetím tisíciletí. Nejdřív začala jen nejistě hledat tóny na kytaře, dnes má odehraných už přes 30 koncertů v bratislavských a pražských klubech a na festivalech po celém Slovensku. Své písně píše intuitivně, bez znalosti akordů.

Kittchen

Anonymní projekt Kittchen vtrhnul na českou hudební scénu v roce 2011 jako uragán – stejně tak intenzivně jako nečekaně. Hudebník, který zásadně vystupuje v masce a pečlivě skrývá svoji identitu, pracuje s lo-fi přístupem, svoji debutovou desku nazvanou Menu si natočil sám ve vlastní kuchyni, rytmiku tvořil hrou na lžíce nebo čínské jídelní hůlky. Kombinace do-it-yourself přístupu s komiksovou estetikou a zálibou v atomových bombách tvoří ve výsledku velmi přitažlivý projekt, který je z větší části písničkový, finální zvuk ale tvoří vrstvy hluku a podivných zvuků. V letošním roce Kittchen vydal svou druhou desku s názvem RADIO, která byla spolu s prvotinou velmi kladně přijata i na Radiu Wave. Z recenze Jiřího Špičáka: „Kittchen na své cestě k jednomu z nejzajímavějších českých projektů pokračuje tím správným směrem. Občas klopýtne, zaváhá a přestřelí, rozhodně je ale nutné ocenit, že jde o cestu unikátní – cestu, ve které nekopíruje žádný ze zahraničních vzorů. Už v tom je výjimečný.“ Radio Wave v loňském roce pozvalo Kittchena na svou Live Session, na kterou tento hudebník přizval také dechové nástroje. Maskovaný hudebník Kittchen patří v poslední době ke stoupajícím hvězdám české nezávislé scény a jistě si brzy získá i slovenské publikum.

Mezinárodní hudební projekt Audioport, to jsou společné koncerty mladých českých a slovenských kapel a interpretů. Projekt je výsledkem dlouhodobé vzájemné spolupráce mezi Českým rozhlasem a Rozhlasem a televizí Slovenska. Obě organizace tak hodlají podporovat současnou hudební produkci obou zemí a zacílit své aktivity na mladé publikum. Nicméně i nadále budou obě organizace vzájemně sdílet i ostatní hudební nahrávky a podporovat i další hudební žánry sousední země. O hudební dramaturgii koncertů se postarají stanice pro mladé Radio Wave a Rádio_FM.

Rádio_FM je stanice Rozhlasu a televize Slovenska s přesahem do kulturního prostoru orientovaného na náročnější, mladě smýšlející posluchače. Už na první poslech se odlišuje od zbytku slovenského éteru hudbou i mluveným slovem a obsahem. V playlistech najdete pestrou směs nové hudby od indie rocku přes dubstep, hip hop, world music, metal až po taneční elektronickou hudbu či jazz. Důležitým projektem jsou Radio_Head Awards (www.radiohlavy.sk), které podporují a motivují mladou slovenskou hudbu.

Radio Wave je speciální stanicí Českého rozhlasu, která oslovuje především mladé posluchače hudbou napříč nemainstreamovými žánry a sdílí s nimi zájem o aktuální hudební dění. Playlist tvoří indie kytary, post rock, nu-folk, elektro, kvalitní pop a alternativní hip hop. Kromě hudby má Radio Wave ve svém hledáčku architekturu, divadlo, film, life-style, publicistiku. Pravidelně připravuje sérii koncertů Radio Wave Live Sessions a je spoluorganizátorem prestižního Radio Wave Stimul festivalu. Signál vysílání Radia Wave je šířen na internetu, digitálně a v kabelových televizích.

wave.cz
radiofm.sk

RadioWave-RadioFM-Audioport_cz

Poslouchejte Radio Wave online