ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17963 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Radio Wave a Rádio_FM uvádějí dvojkoncert: Bratři Orffové (cz) a Tomáš Sloboda & Sounds Like This (sk)

0 Redakce PLAY.CZ 6.4.2013

Ve středu 24. dubna ve 20:00 bude pražské Bio Oko hostit speciální dvojkoncert, na kterém vystoupí novodobí folkaři Bratři Orffové a bigbeatová slovenská kapela Tomáš Sloboda & Sounds Like This. Koncert je součástí mezinárodního hudebního projektu Audioport, ve kterém se již potřetí propojí české Radio Wave a jeho slovenský protějšek Rádio_FM.

Audioport si klade za cíl pravidelně propojovat českou a slovenskou progresivní hudební scénu a je výsledkem dlouhodobé spolupráce mezi Českým rozhlasem a Rozhlasem a televizí Slovenska. Součástí projektu je i propojené vysílání Radia Wave a Rádia_FM, ve kterém redaktoři nabízejí pohled do zákulisí obou stanic a věnují se české a slovenské kultuře. Po celý den budou vysíláním z pražského studia provázet Veronika Ruppert a Aleš Stuchlý společně s kolegy z Rádia_FM Rudi Rusem a Danielem Balážem. Jejich hosty budou umělci a novináři z Čech i Slovenska (např. herečka Vica Kerekes, bývalý zpravodaj ČRo na Slovensku Lubomír Smatana a další). Třetí Audioport je zároveň i oslavou 90. výročí pravidelného rozhlasového vysílání v Československu.

Vysílací den vždy vyvrcholí koncertem jedné české a jedné slovenské skupiny, který je živě přenášen na obou stanicích. Tentokrát se koncert uskuteční v pražském kině Oko a nově bude přenášen také na YouTube Českého rozhlasu. „Audioport je skutečně unikátní multimediální projekt, který propojuje český a slovenský éter i hudební scény obou zemí. Mladým progresivním kapelám umožňuje dobýt se svou hudbou nové teritorium,“ uvedla iniciátorka projektu Edita Kudláčová, vedoucí  Mezinárodního oddělení Českého rozhlasu.

Premiérově se obě rádia spojila v květnu 2012, kdy se v zaplněném brněnském klubu A2 představili slovenští indie rockeři Diego a DJs Radia Wave a Rádia_FM. Druhé vydání Audioportu proběhlo v bratislavském Studiu č. 5 v budově Slovenského rozhlasu, kde se na jednom pódiu setkali brněnští Fiordmoss a Jelly Belly z Košic. Obě stanice pro mladé tehdy dostaly prostor i ve vysílání Rádia Slovensko, které je obdobou českého Radiožurnálu. Radio Wave se tak díky podpoře Rozhlasu a televize Slovenska stalo na několik hodin nejposlouchanější stanicí na Slovensku.

Bratři Orffové

Krnovská kapela Bratři Orffové byla v polovině minulého desetiletí jedním z mála českých projektů, který pružně a sofistikovaně navázal na tehdy probíhající vlnu nového písničkářství a folku. Jejich debutová deska, která pod názvem fiktivního místa Bingriwingri vyšla právě v roce 2005, ale zůstala na dlouhou dobu jedinou položkou v jejich katalogu – decentně aranžované folkové aluze nenašly pokračovatele.

Letos by se mělo vše změnit – Bratři Orffové znovu vyjíždějí na turné a na podzim by navíc měli na svoji prvotinu navázat druhou dlouhohrající nahrávkou, deskou Šero. Soudě podle nové skladby Tunel, která už několik týdnů rotuje playlistem Radia Wave, se Bratrům Orffovým podařilo vypořádat s dlouhou hibernací velmi elegantně.

Tomáš Sloboda & Sounds Like This

Tomáš Sloboda & Sounds Like This je, jak už název napovídá, slovenská formace založená kolem kytaristy a zpěváka Tomáše Slobody – ten je známý také z působení v kapele Le Payaco. Skupina, která se netají svým obdivem ke klasikům, jako jsou The Beatles nebo The Rolling Stones, vznikla v roce 2007, kdy také vydala svoje debutové eponymní album. Loni na něj navázala deskou Chobotnica, za kterou si Sounds Like This odnesli Radio_Head Award za rok 2012.

Audioport: Bratři Orffové a Tomáš Sloboda & Sounds Like This

středa 24. dubna 2013, 20:00

Bio Oko (Františka Křížka 15, Praha 7) 

Vstupné: 50 Kč v předprodeji (Bio Oko, Světozor, Aero) / 100 Kč na místě,

kapacita sálu omezena 

online rezervace ZDE

Rádio_FM je stanice Rozhlasu a televize Slovenska s přesahem do kulturního prostoru orientovaného na náročnější, mladě smýšlející posluchače. Už na první poslech se odlišuje od zbytku slovenského éteru hudbou i mluveným slovem a obsahem. V playlistech najdete pestrou směs nové hudby od indie rocku přes dubstep, hip hop, world music, metal až po taneční elektronickou hudbu či jazz. Důležitým projektem jsou Radio_Head Awards (www.radiohlavy.sk), které podporují a motivují mladou slovenskou hudbu.

radiofm.sk

Radio Wave je speciální stanicí Českého rozhlasu, která oslovuje především mladé posluchače hudbou napříč nemainstreamovými žánry a sdílí s nimi zájem o aktuální hudební dění. Playlist Radia Wave tvoří především elektropop, indie rock, kvalitní taneční a urban muzika. Kromě hudby má Radio Wave ve svém hledáčku architekturu, divadlo, film, life-style, publicistiku. Pravidelně připravuje sérii koncertů Radio Wave Live Sessions a je spoluorganizátorem prestižního Radio Wave Stimul festivalu. Signál vysílání Radia Wave je šířen na internetu, digitálně a v kabelových televizích.

wave.cz
Poslouchejte Radio Wave online

Audioport

bratri-orffove-vymazan-2012-foto-jaro-ridzon-1024

Tomáš Sloboda & Sounds Like This, promo foto 2, 2012, foto Martina Mlčúchová