ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14726 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hitparáda neobjevených hudebních talentů Radia Wave Startér zná své letošní vítěze.

0 Redakce PLAY.CZ 14.6.2016

Soutěž o padesát tisíc korun na nahrání desky vyhrál houslový kouzelník Pandoo. Další nadějné hudební projekty jako Role, Killiekrankie nebo Atrey se Startérem vyrazí na festivaly United Islands, Pohoda a Beseda u Bigbítu.

„Startér je pořad, který se snaží objevovat nové nadějné kapely na domácí scéně a podpořit je v cestě za úspěchem. Už tři roky po sobě nás s Jakubem Johánkem překvapuje, že v tak malé zemi je talentů pořád strašně moc,“ říká jeden z moderátorů hitparády neobjevených Jonáš Zbořil. Startér Radia Wave začínajícím kapelám z alternativní scény přináší pozornost publika, publicistů i bloggerů, promotérů akcí s mezinárodním dosahem, ale i lokálních festivalů. Ze Startéru mohou hudební projekty doputovat do denního playlistu Radia Wave, na showcasy na pražské náplavce, do klubů Roxy nebo A Studio Rubín. Objevit se mohou v programu celoroční putovní akce Radio Wave Live Session nebo na festivalech United Islands of Prague, Pohoda nebo Beseda u Bigbítu. V neposlední řadě mohou vyhrát padesát tisíc korun českých na nahrání desky – takové, u které se nemusí dělat kompromisy a která talentovaným muzikantům umožní úspěšně složit zkoušku z hudební dospělosti.

„Od podzimu do jara si Startér každý týden vybírá dvě a více hudebních novinek, o kterých pak hlasují posluchači. Ty nejúspěšnější, s celkově nejvyšším počtem hlasů, pokračují do semifinálových bojů o hlavní výhru. Porota z dvaceti nejoblíbenějších projektů vybere tři – a o tom, kdo získá padesát tisíc, nakonec zase rozhodnou hlasy fanoušků,“ vysvětluje moderátor Jakub Johánek, „porota se ale stará i o to, které kapely zahrají na prestižních hudebních akcích, jako jsou United Islands, Pohoda festival nebo Beseda u Bigbítu.“

Porotu Startéru letos kromě Jakuba Johánka a Jonáše Zbořila tvořili Marie Bláhovcová z kapely Kieslowski a Jakub König alias Kittchen. „Docela lituju, že nemám nějakou začínající kapelu, která by se mohla prodrat až do finále, vyhrát 50.000,– na desku a jet hrát třeba na Pohodu, kde si interprety hodně vybírají, a já ještě tu čest neměla. A třeba bez Startéru ani mít nebudu. Startér je podle mě úžasná šance na zviditelnění s reálným dopadem a skvělá motivace pro všechny kapely, které to myslí vážně. Mám radost, kolik zajímavých hudebníků se nám na české scéně klube!“ myslí si porotkyně Marie Bláhovcová.

Po své soutěžní části teď Startér se svými úspěšnými projekty míří na pódia oblíbených hudebních akcí. Na festivalu United Islands of Prague se na Stagi Radia Wave kromě vítěze Pandoo ukážou třeba synthpopoví sígři Orient, melancholičtí benjamíni February, šílení klávesisti Killiekrankie, romantici Role, zadumaný sólista Tomáš J. Holý nebo indierocková naděje z Ostravy Places. Na mohutnou letní tour pak se Startérem pokračují Killiekrankie a Pandoo, kteří zahrají na nejlepším slovenském festivalu Pohoda a moravské kultovní pařbě Beseda u Bigbítu. Na té se ukážou i další projekty z katalogu Startéru: producent Atrey, milovník osmdesátkového elektro revivalu, finalisté Overland Inn nebo psychedelický floutek Frank Bigsby. Startéří hudební oslavy budou ovšem přes léto pokračovat i v Praze v rámci pravidelných večerů v klubu Bajkazyl na náplavce. „Mám velkou radost, že se Startérem letos spolupracuje tolik významných festivalů. Na Radiu Wave se zaměřujeme na podporu české hudební scény hned několika projekty a aktivitami. Pomoc nadějným českým kapelám na festivalová pódia přitom považuju za podporu zásadního rázu,“ dodává šéfredaktorka Radia Wave Iva Jonášová.

Příští ročník Startéru čekají výraznější změny. O výherci první části hitparády budou rozhodovat hlavně hlasy diváků. V části druhé pak bude hodnotit pouze porota, mimo jiné doplněná o festivalové dramaturgy. Rozhodovat se bude rovněž na základě živého hraní kapel přímo ve studiu Radia Wave. Startér již nyní přijímá nové nahrávky tuzemských projektů na adrese [email protected]. Nový ročník se rozjíždí 3. října 2016.

Poslouchejte Radio Wave online

Starter ve studiu RW