ivermectina é bom para carrapato em cachorro uso de ivermectina veterinaria en humanos como tomar el simpiox is ivermectin over the counter medicine ivermectina efectos adversos how do you get ivermectin for humans
ahead – 1220×100, 1200×100, 320×50
ahead – merici 1220×200

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 32242 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Digitální rozhlas DAB+

0 Ladislav Soukup 4.5.2018

Nový digitální rádiový systém DAB (Digital Audio Broadcasting) dnes označovaný jako digitální rozhlas je velmi inovativní a univerzální multimediální vysílací systém, který postupně nahrazuje stávající služby AM a FM audio vysílání ve většině zemí. Byl vyvinut pro Evropu v devadesátých letech 20. století jako projekt EUREKA 147. 

DAB je velmi vhodný pro mobilní příjem a poskytuje velmi vysokou robustnost proti vícenásobnému příjmu a umožňuje použití jedno-frekvenčních sítí (SFN) což značně uspoří kmitočtové spektrum. Digitální rozhlas používá kmitočtové pásmo 174 – 230 MHz (III. pásmo) rozdělené do bloků 5A – 13F. V některých zemích se ještě používá pásmo 1452 – 1492 MHz (L pásmo) opět rozdělené do bloků LA – LP. Toto pásmo se postupně opouští a nahrazuje III pásmem.

Kromě vysoce kvalitních služeb digitálního zvuku (mono, stereo nebo vícekanálový zvuk) je DAB schopen přenášet data související s programem (například textové i obrazové informace). V roce 2007 přišel na trh vylepšený systém DAB+ s novým a úspornějším audio kódováním. Systém DAB používal kodeky MPEG1 (datový tok cca 192 kbit/s) který umožňoval zařadit do multiplexu okolo 10 programů. DAB+ používá moderní kódování zvuku AAC+ HE AAC v.1/2 a umožní při datovém toku 72 kbit/s vysílat okolo 20 rozhlasových stanic v jednom multiplexu. Tyto moderní audio kodeky umožňují i při nižším datovém toku zachovat kvalitní zvuk.

Rozhlasové přijímače pro digitální rozhlas DAB+ jsou již běžně dostupné v kamenných i internetových obchodech a automobily s DAB rádiem lze také bez problémů objednávat. V případě starších vozidel se montují DAB adaptéry. V roce 2016 byl představen i první mobilní telefon s příjmem digitálního rozhlasu.

Systém DAB+ se stává dnes standardem rozhlasového vysílání již v několika zemí po celé Evropě, Asii i Tichomoří. V tomto systému digitálního rádia vysílá zhruba 2 300 rozhlasových stanic a v dosahu signálu je dnes okolo 470 milionů lidí. Celkově ve světě se již prodalo více než 60 miliónů přijímačů.

Obrázek 1: logo DAB+

Obrázek 2: logo Digital radio DAB

Výhody digitálního rozhlasu DAB+

Největší výhodou digitálního rozhlasu DAB+ oproti AM a FM vysílacím službám je kvalitní zvuk bez šumu a jiných rušivých zdrojů analogového vysílání. Kvalitního příjmu lze docílit i odrazem signálu, což u analogového vysílání zvyšuje šum na pozadí. Analogové vysílání dnes neumožňuje vstoupit novým rozhlasovým stanicím na trh hlavně z důvodu zaplněného FM kmitočtového pásma. Další plus digitálního vysílání je tedy rozšířená programová nabídka o nové projekty, např. menšinové hudební žánry nebo sportovně zaměřené stanice. Výhodou je i možnost časově omezených programů, např. při příležitosti Olympijských her nebo koncertu známé kapely. Rozhlasové vysílání je určené především k poslechu a stanice se snaží dnes dodat posluchači doplňující informace přes internet a sociální sítě. Tyto informace jako multimediální doplňkové služby lze odvysílat přímo na display rozhlasového přijímače. Textové informace (DL – Dynamic Label) mohou obsahovat aktuální zpravodajství, informace o interpretovi, kapele, počasí nebo dopravě. Rozhlasová stanice může nabídnout i svůj kompletní týdenní program (EPG – Electronic Programme Guide). Novinkou je obrázek u každé stanice (SLS – Slide Show) jako logo, web kamera do studia, dopravní zpravodajství atd. Digitální rozhlas DAB+ umožňuje přenést 400x více informací do navigačních systému v automobilech než současné FM vysílání. Dopravní zprávy obsahují podrobné informace o uzavírkách, nehodách, volných parkovacích místech nebo veřejné dopravě. Posluchač si dnes již nemusí pamatovat, na jaké frekvenci vysílá ta či ona stanice. Přijímače pro DAB+ se automaticky sami naladí a pak už stačí pouze zvolit svůj oblíbený program. Pro příjem digitálního rozhlasového vysílání DAB+ nepotřebujete placené internetové připojení. Jelikož se jedná o pozemní (terestrické) vysílání stačí jednoduše vytáhnout anténu v přijímači a poslouchat svojí oblíbenou stanici jako doposud.

Obrázek 1: TechniSat DIGITRADIO 510

Obrázek 2: TechniSat DIGITRADIO 1

Digitální rozhlas v České republice

Vysílání DAB+ v České republice začalo již v roce 2011 v Praze a Příbrami. O rok později se digitální rozhlas rozšířil do Brna, Ostravy, Liberce, Hradce Králové a v roce 2013 se pokrytí přiblížilo polovině obyvatel včetně Plzně, Českých Budějovic a Karlovarského kraje. Během celého procesu vznikli i nové rozhlasové stanice, které se již do analogového vysílání nedostali, jako např. DAB Plus Top 40, JamesDean FM, SeeJay Radio, Pigy Rádio, nebo nové stanice Českého rozhlasu, jako Retro, Jazz, D-Dur nebo Junior. U příležitosti zimních Olympijských her dokonce vznikl Olympijský speciál Českého rozhlasu. V roce 2015 představil Český rozhlas vlastní koncepci rozvoje digitálního rozhlasu a spustil testovací provoz vysílače Žižkov s výkonem 20 kW.  Následně vláda České republiky schválila rozvoj zemského digitálního vysílání Českého rozhlasu a 1. června 2017 bylo spuštěno řádné vysílání. Na konci roku 2017 se multiplex Českého rozhlasu rozšířil kromě Prahy do Plzně, Brna a Ostravy.

Na začátku roku 2018 dosáhlo pokrytí v České republice 6,6 miliónů obyvatel a k dispozici jsou čtyři digitální multiplexy, které provozují společnosti RTI cz s.r.o., TELEKO s.r.o. a České radiokomunikace a.s. Celkově lze v DAB+ dnes naladit 30 rozhlasových stanic, z toho 13 je čistě digitálních a na FM vysílání je nenaladíte.

Pro plné nasazení digitálního rozhlasu a spuštění celoplošných sítí je ještě potřeba úprava legislativy a přidělit kmitočty určené pro Českou republiku. Digitální rozhlas v budoucnu určitě nahradí analogové vysílání i v České republice, jako se již stalo například v Norsku. Termín vypínání FM vysílačů zatím není znám, ale vzhledem k vydané tzv. transformační licenci pro soukromé provozovatele rozhlasového vysílání do roku 2025, kteří se touto licencí zavazují přejít do digitálního vysílání, je pravděpodobné že přechod z analogu na digitál bude mít v tomto roce konkrétnější podobu.

Obrázek 1: Mapa pokrytí ČR (stav k 1. 4. 2018)

Rozhlasový přijímač pro nevidomé a zrakově postižené

Digitální technologie přináší nové možnosti i pro hendikepované spoluobčany. Výrobci elektroniky přišli s nápadem jak usnadnit manipulaci s rozhlasovým přijímačem nevidomým a slabozrakým. Člověk si ani neuvědomuje jak je pro něj přirozené podívat se na display rádia a naladit si požadovanou stanici nebo nastavit čas buzení. Německá společnost NOXON představila novinku, která těmto lidem zpříjemnila život. DAB+ rozhlasový přijímač dRadio1 má hlasový výstup, který veškeré menu včetně názvů stanic převede do zvukové podoby. Slouží k tomu USB vstup pro Flash disk s nahranými audio soubory. Kompletní češtinu připravila plzeňská společnost RTI cz s.r.o. a soubory jsou k dispozici zdarma na internetových stránkách výrobce i dodavatelů. Soubory jsou pravidelně aktualizovány, hlavně z důvodu nových programů.

Rozhlasový přijímač NOXON dRadio1 umí přijímat digitální rozhlas DAB+ i analogový FM (zde nelze číst názvy stanic). V horní části přijímače najdete deset hmatových tlačítek pro zapnutí a vypnutí, předvolby stanic, automatické ladění a přepínání DAB a FM. V přední části dominuje velký kruhový ovladač, kterým ovládáte veškeré funkce. Vedle tohoto ovladače ještě najdete menší tlačítko s funkcí zpět. Přijímač má integrovaný akumulátor pro několika hodinový provoz bez elektrické energie. Dřevěné provedení a velký reproduktor s bassreflexem zaručují kvalitní poslech.  NOXON dRadio 1 je rádio, které díky svému oblému, dřevěnému tělu dobře vypadá a je příjemné i po hmatu. Všechny jeho ovládací prvky jsou velmi dobře hmatné a celkové ovládání je přehledné. Rádio může být vhodným řešením např. pro posluchače, kteří chtějí být nezávislí na internetovém připojení, preferují zařízení s designem a způsobem obsluhy klasického rádia a přitom ocení hlasovou podporu při nastavování a výběru stanic.

Obrázek 1: NOXON dRadio 1

Projekty na podporu digitálního rozhlasu

V rámci podpory digitálního rozhlasového vysílání v České republice připravila plzeňská společnost RTI cz s.r.o. několik projektů které přiblíží tuto technologii široké veřejnosti.

Webový portál o digitálním rozhlase

Internetové stránky www.digitalradiodab.cz o digitálním rozhlasovém vysílání. Tento portál je v současné době jediný obsahující kompletní informace o vysílání DAB+ v České republice. Najdete zde co je digitální rozhlas, jaká je historie vysílání, mapy pokrytí, seznam rozhlasových stanic a vysílačů, přijímače pro digitální rozhlas a další zajímavé informace.

Den s digitálním rádiem

Ve spolupráci s Českým rozhlasem a regionálními studii, pořádáme pravidelně akci Den s digitálním rádiem, kde posluchačům představujeme rozhlasové přijímače pro digitální rozhlas DAB+ a veškeré přednosti a výhody, které digitální rozhlas umožňuje. V rámci projektu vznikli i webové stránky www.densdigitalnimradiem.cz

Přednášky o digitálním rozhlase

V roce 2016 jsme v rámci dne s digitálním rádiem připravily přednášky pro širokou veřejnost. Účelem je seznámit veřejnost s touto novou vysílací platformou a zdůraznit hlavní přednosti oproti analogovému vysílání.

Digitální rozhlas do škol

V rámci podpory mediální gramotnosti v České republice připravila společnost RTI cz s.r.o. projekt „Digitální rozhlas do škol“. Formou přednášek, prezentací a poslechem nejnovější rozhlasové platformy DAB+ chce přiblížit digitální rozhlas naší budoucí generaci.

Firemní školení

Společnost RTI cz s.r.o. poskytuje školení pro odborně-technickou veřejnost, prodejce automobilů a výrobce i prodejce elektroniky v oblasti digitálního rozhlasového vysílání.

Podpora pro nevidomé a zrakově postižené

DAB+ přijímač NOXON dRadio1 je rozhlasový přijímač přizpůsoben ovládáním pro nevidomé a slabozraké. Disponuje hlasovým výstupem a text na obrazovce převede do zvukové podoby, včetně názvu rozhlasové stanice. Společnost RTI cz s.r.o. připravila českou verzi všech audio souborů a jsou k dispozici zdarma včetně aktualizací pro všechny uživatele.

Obrázek 1: Den s digitálním rádiem

Komentáře