ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15368 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Will.i.am tvrdí, že se hudební scéna mění každé čtyři roky

0 jsk 26.4.2013

Na trhu se objevilo nové album amerického skladatele, zpěváka a producenta Williama Adamse. Na scéně je znám jako will.i.am. Proslavil se zejména jako vůdčí osobnost americké popové skupiny Black Eyed Peas. Jeho nahrávka se jmenuje #willpower a v jeho sólové diskografii je čtvrtá v pořadí. Co je ale nejpodstatnější: je to pop. Bytostně současný, americký, cíleně hitový.

„Pop je styl, ve kterém se nejvíce projevuje rivalita,“ řekl o svém milovaném žánru will.i.am. „My, kteří se v něm pohybujeme, musíme neustále bojovat o pozornost, akceptaci a přízeň diváků. Je to nikdy nekončící boj.“

Tvrdí, že každé čtyři roky se mění styl, zvuk, hudební svět, ostatně i politika a technologie, které s „výrobou“ muziky úzce souvisí. „Když se mi podaří uhájit pozici, kterou jsem měl před čtyřmi lety, znamená to, že jsem dobrý. A osm let, dvanáct let? Haló, jsi tam ještě?“ směje se na vysvětlenou. Jeho názory jsou zdravé a realistické. „Miluju mít ruku na pulsu doby. Všechno, o čem hovořím, je pro mě lákavá výzva.“

Hitmaker

Jeho první světový hit se jmenuje Where is the Love. Napsal ho v roce 2003 pro své Black Eyed Peas a nazpívali ho společně s Justinem Timberlakem. Poslední jeho celosvětově úspěšná pecka se jmenuje Scream & Shout. Je na novém albu, vokálně mu v ní sekunduje Britney Spears a hitparády pospolu pokořili už loni v listopadu. V mezičase nahrál mnoho dalších hitů, jak se svou kapelou, tak sólově. Mnohé také produkoval či složil pro někoho jiného.

Jeho práce je charakteristická tím, že respektuje moderní zvuk. V jeho provedení je výrazný, sytý, barevný, podřízený tanečním postupům a přináší ladné melodie, rapové pasáže (will.i.am je šikovný i v této branži) a dobrou produkci. Takto vyzbrojen, vždy podle požadavků doby, vydal čtyři sólová alba, šest s Black Eyed Peas a spolupracoval s giganty světové hudební scény – s Michaelem Jacksonem, U2, Rihannou, Mickem Jaggerem, Pussycat Dolls, Mary J. Blige, Cheryl Cole nebo Earth, Wind and Fire.

V  dalším singlu #thatPower (křížek na začátku názvu alba i této skladby začal will.i.am užívat proto, aby bylo jednodušší díla propagovat na Twitteru) je slyšet hlas kanadského popového idola Justina Biebera. Do klubově znějící skladby vnesl chlapecký pocit a jemnější popový poprašek.

„Justin už na to přišel,“ řek will.i.am listu Daily Telegraph. „Ví, že není lehké být dětskou hvězdou, ale ví také, že není lehko dětem žijícím v ghettu nebo těm, které terorizují jejich vrstevníci ve školách. Když má někdo schopné rodiče, nechá si poradit, řeší problém. A Justin má štěstí, protože má skvělou mámu. Proto je tam, kde je.“

Skvělá matka

V Los Angeles v roce 1975 narozený will.i.am tvrdí, že jeho matka byla rovněž mimořádná žena. Naučila ho vytrvalosti, rozvaze a disciplíně. Vychovala ho skvěle a byla na to sama. Nikdy totiž nepoznal otce, a tak to byla matka, která ho varovala před dětskými gangy, pomohla mu rozvíjet hudební talent, podporovala ho a dodávala mu sebedůvěry. „Udělala dokonalou práci,“ říká o ní.

Black Eyed Peas začali fungovat v roce 1995, ale s Allanem Pinedou, souputníkem užívajícím umělecký pseudonym apl.de.ap, založil projekt Atban Klann už sedm let předtím. V roce 1998 vydali Black Eyed Peas debutové album Behind The Front a senzace byla na světě. V následujících letech nastoupil will.i.am boj, o němž šla řeč na začátku článku, boj o popové vavříny. Protože byl veden k cílevědomosti, v roce 2003 se dočkal prvního hitu, čili úspěchu v pravém smyslu slova.

„Nemám rád, když někdo poslouchá mé nahrávky dříve, než jsou zcela dokončené. Až do poslední chvíle pracuju na tom, aby všechno znělo ideálně, tak proč někomu pouštět polotovar. Navíc si musím dávat pozor na to, aby se skladby nedostaly na internet dříve, než skutečně vyjdou. Je to těžké, protože nikdy nevíte, jaké záměry mají ostatní. Jsem zvyklý nosit jediné kopie nahrávek u sebe. Škoda, že to došlo tak daleko,“ povzdechne si.

Podle jeho názoru je popová hudba v době, kdy by v ní mělo dojít k radikální změně. „To je důvod, proč jsem se rozhodl jít vždycky až na dřeň. Je v tom samozřejmě velké riziko. Rád ale zkouším, co všechno posluchači vydrží a jak moc jsou povrchní,“ vysvětluje.

Dává jim v téhle zkoušce okusit komplexnost svých nahrávek. Vedle dokonalého zvuku a aranží hraje podstatnou roli také klipové zpracování písniček. Pro will.i.ama je totiž pop trochu jako film, takže velmi lpí na vizuálním ztvárnění.

Tvoří prostě příběhy. A určuje styl.

Tagy: