ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7867 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

We On The Moon: Dlouhé názvy, angličtina, Evropa 2 a budoucnost

0 jsk 3.6.2013

We On The Moon možná stojí na začátku české hudební revoluce. Nedávno vydali album Beating The Heroes, a poté, co se singl The Ocean Sky objevil v hitparádě rozhlasové Evropy 2, dostal se i do denní rotace této stanice. Dnes se na ní hraje třikrát až čtyřikrát denně, což je úctyhodné především proto, že Evropa 2 si písničky do svých rotací vždy pečlivě vybírala a není tajemstvím, že – stejně jako ostatní zdejší komerční rádia – raději sázela na jistoty, tedy slavná jména a prověřené hity. We On The Moon přitom pocházejí z Brna, hrají rock, zpívají anglicky a moc toho za sebou nemají.

Původně vystupovali jako Breakpoint. Na koncert v pražském klubu Vagon v roce 2009 se ale přišel podívat zpěvák Tomáš Červinka, rodák z Mělníka žijící v Praze, který se tam pro tóny kapely nadchl a za pár dnů odjel do jihomoravské metropole na první společnou zkoušku. Kvarteto hledalo zpěváka.

„Zkouška to byla strašná. Nikdy předtím jsem nechodil na hodiny zpěvu, zpíval jsem tak, jak jsem to cítil. Skoro všichni z kapely byli proti tomu, abych se k nim přidal, jen kytarista Kuba Hovorka se mě zastal a požádal ostatní, aby mi ještě dali šanci. Scházeli jsme se tedy dál, a když jsme pak natočili první studiové nahrávky, dopadly docela dobře. Nebyl jsem tenkrát ještě moc vyzpívaný, ale mělo to ucházející úroveň. A tak jsme se dohodli, že spolu budeme pokračovat,“ říká Červinka.

Po půlroce společné práce se název skupiny změnil na We On The Moon a zásadně se proměnila i její tvorba.

„Je dost ovlivněna americkou kapelou Fall Out Boy. Její aranže, zpěvy i melodie nám jsou blízké a věděli jsme, že je to styl, kterému se chceme přiblížit i kterým se chceme nechat ovlivnit. Chtěli jsme také dělat aranže s prvky elektroniky a tím pádem být na české scéně jiní než ostatní. Víme samozřejmě, že to, co hrajeme, není nic nového. Pro mě osobně jsou ale Fall Out Boy srdcovka a Patrick Stump vynikající zpěvák,“ vysvětluje Červinka.

Pokud budeme hledat na hudbě We On The Moon něco původního, pak je to rocková tvorba i to, že každá písnička na albu je trochu jiná. Od jasně ovlivněných se na několika místech dobrali k těm, u nichž vliv velkých vzorů není až tak patrný.

„Texty píšeme Kuba Hovorka a já. Jsou většinou fiktivní, není v nich moc věcí z našeho života. Na desce je například písnička Against Delusions, Chapter No. Infinite. Je to pohled na válku, ze všech našich textů je obsahově nejzávažnější. Jinak hledáme inspirace v různých životních situacích, používáme spoustu metafor a naopak nepoužíváme klišé. Máme navíc rádi dlouhé názvy skladeb i dlouhé texty,“ tvrdí Červinka.

Písničku s českým textem prý nikdy nenapsali. Nedávno o tom sice uvažovali, dokonce ho i rozepsali, ale nakonec přijali starý známý fakt, že napsat dobrý český text je těžké, a od záměru upustili. „Od psaní dobrých českých textů je tu Richard Krajčo. Myslíme si totiž, že pokud jde o texty, Kryštof jsou takoví čeští Fall Out Boy. Obě kapely je mají úžasné,“ konstatuje Červinka. „Navíc poté, co se nám povedlo dostat do vysílání Evropy 2, jsme přesvědčeni, že u nás lze uspět i s angličtinou.“

Jejich album nenadchlo jenom rozhlasové dramaturgy, ale též dramaturgy letních festivalů. Letos bude možné navštívit vystoupení We On The Moon na Kašpárkohraní, Rock for People nebo festivalu Hrady.CZ.

„Prioritou je pro nás samozřejmě Česká republika. Máme ale ambice hrát i v zahraničí. Máme tam už rozjednané nějaké festivaly i koncerty a snažíme se jednat s některými zahraničními bookingovými agenturami,“ vysvětluje Červinka.

Silnými zbraněmi jsou energické koncerty a chytlavost skladeb. V Brně jsou jejich vystoupení pravidelně zaplněná, což jim dovoluje mít více odvahy k tomu zkusit uspět i v dalších klubech a městech. Půdu pro to teď mají skvělou: vydali velice dobré album a uspěli s písničkou The Ocean Sky na rozhlasové stanici, kde už předtím neuspěli mnohem zkušenější borci.

Jak vznikl název We On The Moon?

Padala řada názvů, které byly charakteristické tím, že byly dlouhé. Kapela má totiž ráda dlouhá slovní spojení, což je patrné i v názvech většiny písniček. Jméno We On The Moon padlo jako jedno z mnoha v řadě. Skupina ho přijala i proto, že hned s jeho vyslovením měla představu, jak by jej bylo možné graficky ztvárnit a co všechno s ním lze v tomto ohledu dělat.

We On The Moon jsou:

Tomáš Červinka – zpěv
Jakub Hovorka – kytara
Radek Kuna – kytara
Jakub Salava – bicí
Jiří Vlček – baskytara

We On The Moon: The Ocean Sky

We On The Moon: Paralyzed