ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30053 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Posedlost úchvatnou Zaz může pokračovat

0 jsk 22.5.2013

V roce 2010 vydala zpěvačka Zaz debutové eponymní album a domácí Francie se do ní zbláznila. Singl Je veux se stal hitem léta a celá země ji nosila na rukou. Byť pak chvíli trvalo, než se kolekce dostala do dalších zemí, reakce odtamtud byla podobná.

Zaz přišla s nakažlivě optimistickým výrazem v hlase, ve kterém nechybí potřebný sexappeal stejně jako vzdor a určitá frackovitost. Připomíná Edit Piaf, ale upřímně řečeno hlavně proto, že své písničky podává ve francouzštině a všechny její uvedené vlastnosti spolu s ní pasují do vzpomínky na tuto legendu.

„Mít umělecké jméno je vždy praktické,“ tvrdí. „Zaz zní podle mě skvěle. Jsou to tři písmena, a když to vyslovíte, je to jako když Zorro práskne bičem. Jsou v něm také první a poslední písmenka abecedy. Je to šikovné.“

Obliba francouzských šansonů ve světě je dobře známá. Nebylo proto divu, že si Zaz brzy udělala turné do různých míst a žala úspěchy i naživo. Recenze na její koncerty se předháněly v superlativech a stejné to bylo s reakcí na její první album. Podalo ho už bezmála dva miliony a je nabíledni, že je to ten typ desky, jež se bude prodávat postupně dál.

Zvláště ve chvíli, kdy na trh přichází druhý řadový snímek nazvaný Recto Verso. Je o poznání veselejší než debut, například v písničce Gamine zpěvačka doslova srší optimismem a skoro to vypadá, jako by se při zpěvu usmívala. Je za tím její holčičí projev a jistě i skutečnost, že našla recept na to, jak okouzlit svět.

„Mám pocit, že má kariéra není v ničem výjimečná. Je dokonce poměrně klasická. Ráda kombinuju různé hudební styly, a pokud jde o nálady skladeb a texty, pak se odvíjejí od setkání, kterých se mi v životě dostalo. Každý krok, který udělám, odráží mou hudební vášeň. Pohybuju se v různých prostředích a kladu si na srdce hlavně to, abych se nebála. Jde i o koncerty. Energie tří stovek lidí je jiná než energie deseti tisíc lidí v hale. Jakmile dostanete pod kůži odvahu předstoupit před lidi kdekoli, je to snadné,“ vysvětluje Zaz.

Z Francie do Německa

Když dostane prostor, emoce, štěstí a radost dává najevo tak, že to nezůstane bez reakce. Zpívala před desetitisícovým davem na stadionu Hendaye v jihozápadní Francii, v srdci Sibiře představila největší hity Edith Piaf. Láskou k ní se ostatně nikdy nijak netajila. V kolumbijském solném dole odzpívala koncert, na který byl volný vstup, měla i turné v Egyptě a loni se představila na českém festivalu Colours Of Ostrava.

„Druhou zemí, kam jsem z Francie zamířila, bylo Německo. Bála jsem se. Nevěděla jsem, jestli tamní publikum přijme můj rodný jazyk a jestli si odnese poselství a skutečnou energii mých skladeb. Ukázalo se ale, že němečtí diváci jsou velmi dobrosrdeční. Jsou také schopni kdykoli vyskočit a tančit,“ řekla Zaz.

Narodila se v Tours ve střední Francii a její občanské jméno je Isabelle Geffroy. V roce 2009 zvítězila v soutěži Le Tremplin Génération France Bleu/Réservoir v pařížské Olympii, což jí otevřelo dveře do světa. Přišla tam tenkrát úplně sama, bez doprovodu. Vystoupala na pódium, spustila a publikum jí klečelo u nohou. Zapůsobila tehdy i na zpěváka Raphaëla, jenž se rozhodl napsat jí tři písničky. Ty pak nahrála na první album a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat.

„Všechny hudební styly a vlivy, které v mých písničkách jsou, reagují na různé fáze mého života. Vlastně v nich můj život je. Poslouchám a mám ráda jazz, world music, blues, ale také hip-hop a samozřejmě šanson,“ vysvětluje zpěvačka.

Není průkopník

Absolvovala hudební školu CIAM v Bordeaux, kde také poprvé zpívala na pódiu. Zamilovala si blues a šla v jeho stopách, úspěch však měla i s kapelou Don Diego, v jejímž zvuku se mísil rock s vlivy latinskoamerické hudby. V roce 2010 se odstěhovala se do Paříže, kde si nějaký čas poctivě vydělávala v kabaretu dennodenním vystupováním. Lepší školu si prý nemohla přát.

„Nejsem žádný průkopník. Mám jen své vize a svou energii. Ty budu šířit bez ohledu na to, jestli mě bude někdo následovat,“ uzavírá třiatřicetiletá žena, kterou je mnohý hudební fanoušek zdravě fascinován. Skvělou zprávou je, že mu k tomu dává prostor i nové album Recto Verso.

Zaz – Je veux:

Zaz – On ira:

Tagy: