ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15650 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

No Distance Paradise: Je důležité, s kým člověk spolupracuje

0 jsk 19.8.2013

Před pěti lety se v Olomouci dala dohromady čtveřice přátel z gymnázia a založila skupinu No Distance Paradise. Možná původně jen jako záminku k tomu, aby se mohla scházet a debatovat o čemkoli, jenomže po roce a půl šla do studia, nahrála mimo jiné písničku Hero a ta se nejdříve ujala u přátel a pak i mezi dalšími fanoušky. Teprve v té době se muzikanti rozhodli začít brát svou kapelu vážně. A udělali dobře.

No Distance Paradise dnes platí za velké naděje českého rocku. Na jaře si je vzali coby předskokany na turné Sunshine a následně vyšlo jejich debutové album Challenge Gravity. V obchodě je nepřehlédnete. Je zabaleno mezi dvěma kulatými dřevěnými deskami. S tímto designovým řešením přišla mladá výtvarnice Linda Vránová a nutno přiznat, že se na hudebním trhu zapsalo rychle a výrazně.

„Je jenom na nás, jak naložíme s tím, že pocházíme z Olomouce, a ne z Prahy. Myslím si ale, že kapely, které nejsou z hlavního města, mají dnes stejnou šanci uspět, možná dokonce větší. Nutí je to totiž na sobě víc makat,“ říká zpěvák Máca.

Právě on udělal na zmíněném albu největší kus práce – ve srovnání s jarními koncerty se Sunhine, to když se dobral poměrně charakteristického výrazu. Tvrdí, že je za tím přítomnost Dušana Neuwertha, producenta, který s nimi na desce ve druhé fázi její realizace spolupracoval. Kontakt na něj jim přineslo přátelství se Sunshine. Tak to prostě v hudební branži chodí…

„Dušan Neuwerth je jeden z mála lidí u nás, kteří dokážou s kapelami dosáhnout zvuku, s nímž je možné se prezentovat i v zahraničí.,“ tvrdí Máca. „Umí při nahrávání desky ale například zohlednit i to, že dnes spousta lidí poslouchá hudbu z empétrojek, na kterých je zvuková síla ze studia ořezána na mnohem méně procent.“

Neuwerth kapele říkal, že anglické texty jsou v České republice handicap, kvůli kterému je například těžké dostat písničku do rádiové rotace. Ne že by se mělo přetextovat již připravené první album, ale muzikanti si odnesli téma, o němž mohou vesele a dlouho diskutovat.

„Měl jsem kapelu, ve které jsem zpíval české i anglické texty. Sám jsem je psal a v podstatě jsem s nimi neměl žádný problém. Nakonec jsem ale existenci té kapely ukončil. Byť v ní byli lepší muzikanti, šel jsem za svými kamarády do No Distance Paradise,“ vzpomíná Máca. „Je zásadní, s kým člověk spolupracuje a jestli má kolem sebe lidi, s nimiž bude mít smysl kapelu mít.“

Obsah textů není až tak překvapivý. „Při psaní dostávám od svých kolegů z kapely absolutní svobodu. Dalo by se říct, že si můžu psát, co chci. Já se ale zabývám především problémy své generace, lidí, kterým je kolem pětadvaceti. A také kladu důraz na dobré frázování a zvukomalebnost textů. Pomáhá mi s nimi můj kamarád z Chicaga, kterého jsem potkal Olomouci. Texty nevycházejí z mého života, ale ze života mého okolí. Jsou v nich kamarádské vztahy, milostné vztahy, rodinné vztahy a podobně,“ vysvětluje Máca.

Povšechně se zdá, že vnímat No Distance Paradise především po stránce hudební je dnes přece jenom o něco podstatnější. Kapela se vyvinula od tvorby klasických rockových písniček až po současné alternativnější aranže a náladu, přitom moc dobře ví, že bude-li ji charakterizovat výrazný a originální zpěv, bude to jenom dobře.

Hrála sice na letošním Rock for People, ale další velké festivaly už nestihla. Jedná však s jejich pořadateli o případných účastech příští rok a prý se jí v tom docela daří. Na podzim se vrátí do klubů a v těchto dnech připravuje natáčení prvního videoklipu k desce. Také už trochu ví, jaká je česká rocková scéna.

„To, jak se k sobě kapely chovají, mě příjemně překvapilo. Nemáme sice moc zkušeností, ale když jsme například hráli na Rock for People a měli jsme tím pádem možnost pohybovat se v zákulisí mezi ostatními muzikanty, až na pár frajírků se k nám všichni chovali strašně dobře,“ těší se kytarista Martin.

Jak vznikl název No Distance Paradise:
Kapelu založili velmi dobří kamarádi z gymnázia. Považovali ji zpočátku za ostrov svého přátelství, a tak jí dali název o vzdálenosti a ráji a malou jazykovou úpravou.

No Distance Paradise jsou:
Máca – zpěv, kytara, klávesy
Martin – kytara, klávesy
Miši – baskytara
Joe – bicí