ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5042 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Memphis: Díky setkávání s lidmi, kteří za to stojí, se zlepšuje kvalita našeho života

2 jsk 29.7.2013

Loni se v rozhlasovém éteru objevila písnička Sunshine. Byla chytlavá a posluchačsky úspěšná. Mnozí dlouho netušili, jak se jmenuje kapela, která je pod ní podepsaná. Po čase ale její jméno objevili. Memphis.

Třičtvrtě roku po úspěšném vstupu Sunshine do českého hudebního života vydali Memphis své debutové album. Jmenuje se In Song About Her, je na něm třináct skladeb v poprockovém duchu, anglicky zpívaných, a jako producent je pod ním podepsaný Ecson Waldes. Také je férové podotknout, že jde o písničky, které svou kvalitou a chytlavostí mohou singlu Sunshine směle konkurovat.

Kapele se totiž podařilo najít rukopis, který v českých končinách není příliš obvyklý. Zejména v první části alba připomíná mladé americké formace, které spojují několik vlivů a dávají tak život písničkám poutavým nejenom melodickou linkou, ale též zvukem. V první části alba jsou totiž skladby zbrusu nové, napsané v posledních měsících. Ve druhé části se seřadily ty, které vznikaly v posledních dvou letech.

„Nikdy jsme si neříkali, že uděláme díru do světa. Chtěli jsme, aby naše kapela měla tvář a produkovala kvalitní písničky, za které se budeme moci postavit. Také jsme se rozhodli psát texty v angličtině, což jsme později museli mnohokrát obhajovat. Děláme to vlastně dodnes. Já si ale doteď pamatuju okamžik, kdy se Support Lesbiens jako první česká anglicky zpívající dostala do rádií. Považoval jsem to za velký úspěch a věřil jsem, že až budu mít svou kapelu, která bude zpívat anglicky, půjde to také,“ říká zpěvák Honza Řičař.

Memphis přišli na svět v Hradci Králové v roce 2005. O tři roky později zvítězili ve vyhledávací soutěži Pro-Rock a brzy přišlo i první místo na Karvinském Woodstocku 2009, přehlídce Hudbou proti nudě 2010 a Eurofestivalu 2011.

Po vydání videoklipu The One, který se umístil v Top6 hitparády O2 Stream Music, se kapele otevřely dveře ke spolupráci na filmovém projektu Seznam se bezpečně od společnosti seznam.cz. To vše bylo proloženo řadou koncertů, na nichž získávala ostruhy i zkušenosti. Těžko pochybovat o tom, že se její pódiová prezentace stále zlepšovala a dnes už patří k těm, jejichž koncert přinejmenším dobře pobaví.

„Když jsme začínali, byla pro nás angličtina jasná volba. Máme k ní vztah, studujeme ji. Přišlo to přirozeně. Jak už jsem řekl, spousta lidí tvrdila, že bychom to měli jednodušší, kdybychom psali texty v češtině. My však věřili, že se to dá prorazit, že to jde. České texty jsme psát nikdy nechtěli,“ vysvětluje Řičař.

Jeho texty jsou především o vztazích. „Nejde jen o vtahy partnerské, ale i mezilidské. Myslím si, že díky setkávání s lidmi, kteří za to stojí, se zlepšuje i kvalita našeho života. V mnoha svých textech takovým lidem děkuju. Možná by se dalo říct, že texty písniček Memphis jsou má osobní kronika,“ tvrdí.

První album kapela považuje za otevření dveří. Přestože by na sebe ráda upozornila i v zahraničí, ví moc dobře, že debutem vstupuje do nové etapy své existence. „Teď především chceme co nejvíc hrát, abychom byli vidět a slyšet. Budeme také skládat nový materiál, abychom lidem mohli nabídnout nové skladby,“ plánuje Řičař.

Dodejme, že úspěšná nebyla jen písnička Sunshine. Druhý singl Get Up vyhrál čtyřikrát po sobě Evropa2 Music Chart a v těchto dnech putuje do rádií a televize třetí singl Give Me More.

Jak vznikl název kapely…

Vymyslel ho Jindřich Jirásko, který ji v roce 2005 spoluzakládal. Má rodinné kořeny v americkém Memphisu, takže mu připadlo dobré si to připomenout.

Memphis jsou:

Honza Řičař – zpěv, klávesy
Pavel Urban – kytara
Matěj Horák – baskytara
Kamil Šritr – bicí

Tagy: