ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9695 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Heebie Jeebies: Marihuana by měla být legální

0 jsk 29.1.2013

Heebie Jeebies je dvacet let existující kapela z Hronova. Během doby prošla mnoha stylovými obměnami, stejně tak obdobími, kdy bylo lépe a kdy bylo hůře. Na scéně je ale stále v plné síle a loňské album Ctrl+C, Ctrl+V ukazuje, že si svou existenci náležitě užívá. Už jenom proto, že zachytit ji v jednom stylu a jazyku není dost dobře možné. Svědčí to o výrazné tvůrčí energii.

„V sedmnácti jsme na gymplu dělali v kapele čistou elektroniku. Ten projekt se jmenoval Vision Of Universum a vše se neslo ve stylu EBM. Tenkrát byla naším vzorem skupina Vanessa, zahráli jsme si s ní dokonce v pražském Rock Café a strašně nás to nakoplo. Pár měsíců poté jsme ale se mezi sebou nepohodli a na to konto jsme se s některými rozhodli založit nový hudební projekt, ve kterém budeme hrát živě. Stalo se to v roce 1993 a začali jsme hrát punk pop,“ přibližuje staré časy zpěvák Tomáš „Bréba“ Peterka.

Elektronika jim ovšem v následujících letech začala chybět. Vrátili se k ní se svým v pořadí čtvrtým albem To se tam nevejde z roku 2008. Tehdy možná trochu opatrně, avšak jistě se záměrem mít ji ve zvuku i v dalších letech. Aktuální album Ctrl+C, Ctrl+V její prvky nabízí už v míře vysoké.

Jsou na něm písničky v češtině i angličtině. Ne že by to bylo něco neobvyklého, ovšem pro větší srozumitelnost posluchačům se přece jen zdá být lepší rozhodnout se pro jeden jazyk i jeden styl.

„Už v minulosti jsme nahrávali alba, na kterých jsme v textech používali více jazyků. Na desce Krotitelé ruchů byly němčina, angličtina a čeština, na To se tam nevejde zase slovenština, angličtina a čeština, no a na novince je vedle češtiny a angličtiny i romština. Na příští desku bychom chtěli nahrát nějakou písničku v polštině. Poměrně často do Polska jezdíme hrát a líbí se nám tamní řeč. Mimochodem, jakmile jsme více než sto kilometrů od hranic, nemůžeme moc sázet na to, že lidé rozumějí česky. Komunikují s námi anglicky, takže se nám tam ten anglický repertoár poměrně hodí,“ říká Bréba.

Heebie Jeebies jsou kapela pro široké spektrum lidí. Na jejich koncertech poskakují krásné dívky od patnácti do dvaceti let, které mají rády rock’n’roll a budou úplně stejně poskakovat i na vystoupeních jiných kapel. Za nimi stojí vysokoškoláci a také střední generace, tedy lidé od pětatřiceti do padesáti let, kterým se kapela prostě líbí a chodí se na ni pobavit.

„Po Novém roce se v mnoha městech v Polsku konává série charitativních koncertů. Co do objemu peněz, které získá, je to celosvětově největší jednorázová charitativní akce. Čtyřicetimilionový národ při ní vybere stovky milionu zlotých na potřebné děti, a také se z toho pořádá festival Przystanek Woodstock. Na jednom takovém koncertu v Nové Rudě jsme hráli. I když byla strašlivá zima, na náměstí stály asi tři tisíce lidí. V první řadě byla parta důchodců, která se celou dobu moc dobře bavila. Když jsme skončili, přišla za námi asi sedmdesátiletá paní a požádala nás, abychom pokračovali dál. Byl to krásný pocit. Jsme rádi, že je naše publikum věkově tak rozvrstvené,“ konstatuje Bréba.

Tvrdí také, že kapela chce svou muzikou primárně bavit. Totéž prý platí o textech, vždy i o těch, které na první poslech vyhlížejí skoro až prostoduše.

„Vždycky je v nich nějaké sdělení. Například teď se v rádiích hraje písnička Don Jijot de la Ganja. Není to sranda o starém pánovi, který je doma sám a kouří trávu, jak by se mohlo na první poslech zdát. V textu je schované, že staří lidé mají v mnoha případech problémy se svými nemocemi. Hrdina této písničky užívá marihuanu proto, aby mu bylo dobře, aby si pomohl od nemoci a aby se mohl věnovat svému osobnímu studiu. Myslíme si, že by u nás měla být marihuana legální. Akohol je mnohem větší zlo. Ta písnička je o tom, že ten člověk trávu k životu potřebuje. Ne proto, aby byl zhulenej, ale proto, že je nemocný,“ tvrdí Bréba.

Heebie Jeebies mají naplánované koncerty dokonce už na letošní prosinec. Pracují současně na nových písničkách a také na přípravě nové desky, která by měla připomenout letošní dvacáté výročí skupiny.

„Bude to kompilace písní Heebie Jeebies, ovšem v podání nejrůznějších interpretů, kteří se tak či onak během těch dvaceti let dotkli dění v naší kapele. Mezi oslovenými nechybí třeba Imodium, Vypsaná fixa, Airfare, Totální nasazení, N.V.Ú., Milda Meier a jeho Dymytry, The Spankers, Tortharry, S.P.S., šansonoví 6 NaChodníku, polští Hurt a spousta dalších. Chceme, aby na desce bylo nakonec dvacet skladeb. Některé kapely už si vybraly konkrétní píseň, jiné si daly čas na rozmyšlenou, ale celý koncept se asi podaří realizovat, a my doufáme, že to bude do léta,“ dodává Bréba

Jak vznikl název Heebie Jeebies:

Černoši, kteří byli odvlečeni do Ameriky, s sebou z domova přinesli specifické slovní obraty. Heebie Jeebies je africká šamanská kletba, při které si oběť uvědomuje, že je na pokraji šílenství.

Heebie Jeebies jsou:

Tomáš „Bréba“ Peterka – zpěv

Aleš „Mulis“ Kulda – kytara, zpěv

Pavel „Pablo“ Hurdálek – baskytara

Míša Říha – tenor, zpěv

Martin „Polis“ Poláček – kytara, zpěv

Tomáš „Bořek“ Podstata – trubka

Honza „Hanz“ Říha – bicí