ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14060 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ezyway: Funky posunujeme k popu

0 jsk 25.2.2014

Ezyway je havířovská poprocková kapela opírající se ve své tvorbě o pilíř funky. Sešli se v ní hudebníci s předcházejícími zkušenostmi, což se projevilo především na tom, že obešla tápání většiny začínajících a šla takříkajíc rovnou na věc. Od počátku si vytkla zřejmý cíl, od počátku ví, že chce nabízet melodicky silné a energické písničky, které potěší náladou, obsahem i formou.

Její základ tvoří tři bratranci, kteří v roce 2011 vystoupili jako jádro formace ArceorMittal Gospel na párty rádia Čas. Brzy si našli název Ezyway a loni vydali album Maloobchodník.

„Jsou mi blízcí Monkey Business, J.A.R. nebo Matěj Ruppert, zkrátka lidé, kteří se pohybují v oblasti funky. My ho ale posunujeme k popu, který je lidem také blízký. To je naše idea. Přestože máme v kapele starší muzikanty, je to fajn. Jsou hudebně vyzrálí a cestě, na kterou jsme se vydali, dávají víc, než by dali osmnáctiletí nezkušení kluci,“ vysvětluje zpěvák Ezdráš „Ezy“ Hýbl.

Připouští, že stylová idea hudby Ezyway byla jeho, nicméně těžko by ji mohl naplňovat bez ostatních, zejména bez kytaristy Jana Rafaje, který je tvůrce finální podoby skladeb. Těžko by prý také písničky na loni vydaném albu vypadaly tak jednoznačně, kdyby předloni nedošlo v kapele k určité krizi, jež poznamenala personální složení. CD bylo nahráno v ostravském studiu Citron, mix měl na starost Petr Slezák a mastering Boris Carloff.

„Dlouho jsem nevěděl, jestli vůbec bude na české scéně o můj hlas zájem,“ říká Ezy. „Boris Carloff, Matěj Ruppert a Ondřej Soukup se o mně ale vyjádřili velmi kladně a dodali mi odvahu. Řekli mi, že můj projev není tuctový a má šanci se prosadit. Stali se tak mými osobními tahouny, jejich názor mi moc pomohl a dodal mi sebevědomí.“

Se všemi třemi Ezyway nyní spolupracují. Boris Carloff například pomohl s novou verzí písničky Be My, kterou si z prvního alba vybral zpěvák Ben Cristovao a nazpíval ji s kapelou znovu, pod názvem Be Mine. Ezy s ním pak natočil i vánoční videoklip To jediný, při jehož realizaci rozdali deset tisíc korun lidem na Václavském náměstí v Praze a okolí. Bude také hostem na Cristovaově chystaném albu. S Ruppertem a Soukupem momentálně Ezyway spolupracují také.

„Boris Carloff mi řekl, že když zpívám, mám větší cit pro angličtinu. Já to ale neřeším. Naše texty jsou české i anglické, a spíš se teď přikláníme k českým, protože ohlasy na písničky v našem jazyce máme o něco větší než na písně v angličtině. V budoucnu to pro naše rozhodování bude asi důležitá skutečnost,“ říká Ezy.

Letos by Ezyway měli vydávat nejprve singly, které na konci roku spojí s dalšími písněmi do podoby druhé desky.

„Všechny čtyři skladby, které bychom chtěli vydat, už máme v podstatě připravené. Některé je třeba otextovat, některé nahrát, ale máme v tom už jasno. Aktuálně vzniká klip k písničce Be Mine,“ vysvětluje Ezy.

Jeho kapela se chce letos také soustředit na koncertování. Dosud se představovala hlavně na pódiích na severní Moravě, nyní už však hodlá hrát po celé republice. Pomůže jí k tomu turné s Benem Cristovaem a jistě i na konec jara plánované akustické koncerty.

Jak vznikl název Ezyway:
Spojení uměleckého jména Endráše Hýbla s výrazem prozrazujícím, že je spolu s dalšími členy kapely na společné cestě.

Ezyway jsou:
Endráš „Ezy“ Hýbl – zpěv
Jan „Johnny“ Rafaj – kytara
Martin Dorazil – kytara
Petr Vyhnálek – baskytara
Pavel Kubíček – klávesy
Lukáš Hýbl – bicí

Tagy: ,