ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6696 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zlín Film Festival 2013 ocení Jitku Molavcovou

0 Richard Winter 17.4.2013

Herečka, zpěvačka, spisovatelka, muzikantka a moderátorka Jitka Molavcová při závěrečném ceremoniálu 53. ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival, který se uskuteční 31. května v Kongresovém centru Zlín, převezme Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež. Ženě mnoha talentů se tak dostane mimořádného ocenění.

Letošní ročník Zlín Film Festivalu, který je nejstarším festivalem svého druhu na světě, se koná od 27. května do 1. června. Uznání se začalo oficiálně udělovat v roce 1997, jeho historicky prvním držitelem se stal zlínský režisér hraných filmů pro děti a mládež Josef Pinkava. Ve vybrané společnosti oceněných osobností jsou například Zdeněk Svěrák, Václav Vorlíček, Břetislav Pojar, Jiřina Bohdalová, Libuše Šafránková, Petr Nárožný a od loňského ročníku také Jiří Lábus.

Jitka Molavcová, narozena 17. 3. 1950 v Praze, vystudovala střední průmyslovou školu grafickou. Po úspěšném konkurzu se v roce 1970 stala členkou proslulého divadla Semafor, v němž po boku Jiřího Suchého působí dodnes. Legendární se stala především její Žofie Melicharová, která stárnoucího kabaretiéra Jonáše věrně provází i na filmovém plátně (Jonáš a Melicharová, Jonáš aneb Jak je důležité míti Melicharovou).

Značnou popularitu u malých i odrostlejších diváků Molavcové přineslo účinkování v televizních pořadech pro děti v 80. letech, například Malý televizní kabaret nebo Studio Kamarád. Objevila se v řadě televizních pohádek (Taneček přes dvě pekla, Královna koloběžka, Doktorská pohádka, O chytrém Honzovi aneb Jak se Honza stal králem), jejím hlasem promlouvají hrdinové večerníčku Káťa a Škubánek či Berta a Ufo. Dnes ji z pořadu České televize Kouzelná školka dobře znají i nejmenší děti. Molavcová vystupuje v rozhlase, zpívá, je autorkou několika pohádkových knížek a hráčkou na kytaru a saxofon.