ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8399 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zlatou palmu z Cannes má snímek Amour

0 Redakce 28.5.2012

Hlavní cenu na mezinárodním filmovém festival v Cannes dostal snímek Amour (Láska) Michaela Hanekeho. Francouzsky mluvený snímek Amour mimořádně působivě líčí, jaký dopad má na vztah dvou milujících se starých lidí zhoršující se zdraví a blížící se smrt. Pro rakouského tvůrce je to jeho již druhá Zlatá palma, když první získal v roce 2009 za film Bílá stuha.

Hlavní role hrály legendy francouzského filmu, jednaosmdesátiletý Jean-Louis Trintignant a pětaosmdesátiletá Emmanuelle Riva.

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon si z Cannes společně odnášejí dubutující Rumunky Cosmina Strataová a Cristina Fluturová za film După Dealuri (Za kopci). Režisér filmu Cristian Mungiu si odnesl cenu za nejlepší scénář.

Za nejlepší mužský herecký výkon byl oceněn šestačtyřicetiletý Dán Mads Mikkelsen, který v dramatu Thomase Vinterberga Jagsen (Lov) hrál muže nespravedlivě obviněného ze zneužívání dětí.

Nejlepším režisérem byl vyhlášen Mexičan Carlos Reygadas za snímek o násilí v Mexiku Post Tenebras Lux, který kritici ztrhali. Velkou cenu dostal italský režisér Matteo Garrone za satiru Reality o neapolském prodavači ryb posedlém reality TV. Cenu poroty získala komedie o nezaměstnaných mladých v Glasgowě britského režiséra Kena Loache The Angels' Share (Andělský podíl).

Z amerických filmů si v hlavní soutěži si cenu pro nejlepší první film odnesl pouze Benh Zeitli za snímek Beasts of the Southern Wild (Šelmy jižanské divočiny).

rwi