ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5433 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřela zpěvačka Věra Bílá

0 jsk 13.3.2019

Ve věku 64 let zemřela Věra Bílá. V pondělí večer byla ve vážném stavu převezen do Fakultní nemocnice v Plzni, kde v úterý dopoledne skonala. Rodačka z Rokycan měla přitom dlouhodobé zdravotní problémy a bojovala s těžkou cukrovkou. Světoznámá romská zpěvačka měla tento týden vyrazit na comebackové turné se zpěvákem Janem Bendigem a dlouholetým členem skupiny Kale Milanem Krokem.

Věra Bílá se narodila 22. května 1954 jako Věra Giňová. Příjmení si změnila po sňatku s Františkem Bílým. Objevila ji zpěvačka Zuzana Navarová a příležitostně spolupracovala i s romskou zpěvačkou a hudebnicí Idou Kelarovou.

Čtrnáct let vystupovala se skupinou Kale, se kterou vydala čtyři alba. Hrály v celé Evropě a v Severní Americe, na soukromém večírku v Bílém domě dokonce zpívala bývalému americkému prezidentovi Billu Clintonovi. Britské noviny o ní psaly jako o romské královně či Elle Fitzgerald romské hudby. V roce 2005, když jim manažer Jiří Smetana dohodl sérii koncertů v zahraničí, však náhle odešla do Prešova, kde měla kořeny její rodina, a začala vystupovat na vlastní pěst.

Po smrti manžela a syna se zhroutila, žila v ubytovně a několikrát se neúspěšně pokoušela o comeback. Česká televize nedávno v premiéře uvedla dokument Poslední naděje Věry Bílé.

Tagy: