ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 22977 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel „pátý člen Beatles“ George Martin

0 jsk 9.3.2016

Ve věku 90 let zemřel v úterý anglický hudební producent George Martin. Příčina úmrtí spolupracovníka již nefungující kapely Beatles zatím není známa.

Na smutnou zprávu záhy reagovali například David Cameron, Roger Moore, Liam Gallagher, Sean Lennon či někdejší bubeník The Beatles Ringo Starr spolu s manželkou Barbarou, kteří v příspěvku nezapomněli ani na Martinovu manželku Judy. „Bůh ti žehnej, George Martine. Lásku a klid Judy a jeho rodině. George bude chybět,“ uvedli prostřednictvím sociální sítě Twitter.

George Henry Martin se narodil 3. ledna 1926 v Londýně. Proslavil se zejména díky spolupráci s Beatles, se kterými pracoval na všech řadových nahrávkách, přičemž přispěl jako producent, aranžér, dirigent i hudebník.

Během více než šedesáti let profesionální kariéry si jako producent na konto připsal desítky hitů, které se umístily na prvních místech hitparád v Británii i USA. Produkoval například i píseň Candle in the Wind 1997 Eltona Johna, s Paulem McCartneym spolupracoval mimo jiné i na písních Live and Let Die, Ebony and Ivory či Say, Say, Say.

Jeho talentu využili také Cilla Black, Ella Fitzgerald, Gerry & the Pacemakers, Robin Gibb, Celine Dion, Jeff Beck a mnozí další. Za své zásluhy o rozvoj hudebního průmyslu a kultury byl v roce 1996 v Británii povýšen do rytířského stavu. O tři roky později ho uvedli do Rokenrolové síně slávy.

(foto: Wikipedia/Adamsharp)

Tagy: