ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11379 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel Ivan Král

0 jsk 3.2.2020

Ve věku 71 let zemřel v neděli 2. února český muzikant, skladatel a producent Ivan Král. Na hudební scéně se proslavil spoluprací s mnoha světovými i českými hvězdami. Byli mezi nimi Patti Smithová, Iggy Pop, John Cale, Blondie, Lucie, Garage a další.

Narodil se 12. května 1948 v Praze. Po hudebních začátcích v kapele Saze, která vznikla v první polovině šedesátých let, spolu s bratrem Pavlem a rodiči emigroval v roce 1966 do New Yorku. Jeho otec Karel Král tam pracoval jako překladatel. Synům hned po jejich příjezdu do Spojených států ukázal celou zemi.

Ivan Král pak pracoval pro hudební vydavatelství Apple Records, které bylo spojené se skupinou Beatles. Hrál v kapele Luger, pak přišel k Blondie a v pětasedmdesátém roce se stal členem doprovodné skupiny zpěvačky Patti Smith, se kterou nahrál čtyři studiová alba a napsal pro ni řadu písní. Tou nejslavnější je Dancing Barefoot.

Skupina se rozpadla v roce 1979 a Král nedlouho působil v kapele Johna Calea. Počátkem osmdesátých let byl členem doprovodné skupiny Iggyho Popa, se kterým nahrál alba Soldier (1980) a Party (1981). Následně spolupracoval se zpěvákem Johnem Waitem, složil hudbu k několika filmům a pracoval i jako hudební producent. Hrál i se skupinou Eastern Bloc.

Počátkem devadesátých let se začal vracet do Československa, kde pokračoval v práci producenta a také tu vystupoval. Na kontě má nahrávání se skupinami Lucie, Mňága a Žďorp nebo Garage.

Vydal několik sólových alb, přičemž s největším úspěchem se setkala Nostalgia z roku 1995. Ve stejném roce o něm režisér Zdeněk Suchý natočil dokument Dancing Barefoot a o dva roky později nahrál Král album Alias spolu s Ivanem Hlasem, bubeníkem Davidem Kollerem a baskytaristou Karlem Šůchou.

Jeho poslední album se jmenuje Colors. Vyšlo v roce 2018. L němu u nás Král absolvoval koncertní turné.

 

Tagy: