ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12542 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel americký folkový zpěvák Pete Seeger

2 jsk 28.1.2014

Ve věku 94 let zemřel v pondělí 27. ledna v newyorské nemocnici po týdenní hospitalizaci americký folkový zpěvák a sběratel lidových písniček Pete Seeger. Podle sdělení svého vnuka Kitamy Cahilla-Jacksona zemřel přirozenou smrtí.

Seeger se narodil 3. května 1919 na Manhattanu v New Yorku a proslavil se jako člen kvarteta The Weavers již ve čtyřicátých letech. V padesátých letech jej ale jako levicově smýšlejícího umělce postihl McCarthyho hon na komunisty a jeho skupina byla zařazena na černou listinu. Její tvorbu bojkotovala i tehdejší média, což se pak přihodilo Seegerovi i na jeho sólové dráze. Přitom komunistickou stranu opustil již v roce 1950 a dokonce se stal antistalinistou. Levicové názory si ale zachoval až do konce svého života.

Sólistou se stal v roce 1958 na plných šedesát let. Je autorem slavných písniček If I Had a Hammer, Turn, Turn, Turn, Where Have All the Flowers Gone a Kisses Sweeter Than Wine. Proslavil skladby We Shall Overcome (Jednou budem dál), která se v šedesátých letech stala hymnou amerického hnutí za občanská práva, či Guantanamera, jíž do textu vložil verše kubánského básníka Josého Martího.

V roce 1964 odehrál několik koncertů v tehdejším Československu. Jeho vystoupení jsou pokládána za jeden z klíčových impulsů pro rozvoj tuzemské folkové scény.

V roce 2011 se v New Yorku připojil k protestujícím na akci Occupy Wall Street, o rok později vystoupil na koncertu k padesáti letům Amnesty International.

Zemřel sedm měsíců po své ženě Toshi, se kterou by za několik týdnů oslavili sedmdesát let společného života.