ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6797 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Začal 19. ročník Dnů evropského filmu

0 Redakce 13.4.2012

Dánské historické drama Královská aféra zahájilo ve čtvrtek večer v pražském kině Světozor Dny evropského filmu. Projekci osobně uvedl Mikkel Boe Fölsgaard, který ve snímku oceněním na Berlinale dvama Stříbrnými medvědy ztvárnil pološíleného Kristiána VII.

Projekt vznikl v české a švédské koprodukci a natáčel se převážně v Česku. "Jsem rád, že jsem se mohl do České republiky vrátit," uvedl  Fölsgaard. V roli německého lékaře Johana Struenseeho, který na začátku 70. let 18. století navázal vztah s mladou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou, se vedle něj na plátně objevil Mads Mikkelsen, známý z bondovky Casino Royale.

Dny evropského filmu, jejichž program uvede přes 40 titulů z více než 25 evropských zemí, se konají podevatenácté; v Praze do 19. dubna v kinech Světozor a Lucerna a od 20. do 26. dubna v Brně. Ozvěny budou v Ostravě, Boskovicích, Uherském Hradišti, Jablonci nad Nisou a Veselí nad Moravou. Pražskou část Dnů evropského filmu zakončí moderní adaptace jedné ze Shakespearových her Koriolanus, která je režijním debutem populárního herce Ralpha Fiennese.

Přehlídka i letos nabídne tematické sekce. Národní liga představí aktuální nebo loňské favority jednotlivých zemí ucházející se o nominaci na Oscara. Sekce K věci je věnována Evropskému roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Další sekce bude zaměřena na evropské filmy s tématem hudby, hudební filmy a dokumenty. Výběr toho nejzajímavějšího z posledních dvou let najdou diváci v sekci Best Of.

rwi