ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 22664 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Wolf Alice získali Mercury Prize a porušili zvyklosti

0 jsk 24.9.2018

Za debut My Love Is Cool z roku 2015 měli britští Wolf Alice nominaci na prestižní britskou Mercury Prize. Tehdy jim prvenství vzal Benjamin Clementine. Se svou druhou studiovou deskou Visions of A Life už ale uspěli. Wolf Alice jsou letošními čerstvými držiteli Mercury Prize.

„Hodně pro mě znamená, že si cenu mohu převzít se svými třemi nejlepšími přáteli,“ vyjádřila se během slavnostního udílení v klubu The Eventim Apollo v Londýně zpěvačka a kytaristka Ellie Rowsellová. Formace z Londýna dostala s cenou, kterou každoročně udělují za nejlepší britské nebo irské album, i finanční odměnu 25 tisíc liber.

Porota označila její desku jako „bujnou tapiserii vířícího popu, grunge a indierockových kytar“, přičemž právě rock a elektrické kytary jsou zásadní složkou alba. Mercury Prize je přitom ocenění, které dostávaly většinou výjimečné projekty se sklonem k experimentům. Album Visions of A Life má v sobě určitou staromódnost, přesto ho odborníci ocenili jako nejlépší za poslední rok.

„Jsme příliš popoví pro rock a příliš rockoví pro pop,“ uvedli členové Wolf Alice v jednom z rozhovorů. Zajímavostí je, že jsou prvním interpretem či uskupením se zpěvačkou v čele, které vyhrálo Mercury Prize od roku 2011, kdy ocenění získala PJ Harvey. Ta je jako jediná dokonce dvojnásobnou držitelkou ceny.

Poprvé Mercury Prize udělili v roce 1992, když vítězem byli Skotové Primal Scream s albem Screamadelica. Později si ji připsali na konto i Ms. Dynamite, Portishead, Pulp, Suede, Alt-J, Dizzee Rascal, Franz Ferdinand, Arctic Monkeys, Klaxons, James Blake, Young Fathers, Benjamin Clementine, Skepta nebo Sampha.