ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5651 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Z webu Boba Dylana je pryč zpráva o zisku Nobelovky. Odmítne ji?

0 jsk 24.10.2016

Z oficiální webové stránky amerického skladatele, textaře, hudebníka a zpěváka Boba Dylana zmizela informace o tom, že se stal letošním držitelem Nobelovy ceny za literaturu.

Počátkem minulého týdne se v textu u příležitosti vydání svazku s Dylanovými texty z let 1961-2012 psalo o tom, že je laureátem Nobelovy ceny za literaturu pro rok 2016. Tento údaj však byl později v naprosté tichosti stažen. Informovala o tom švédská média.

Rovněž počátkem minulého týdne akademie oznámila, že se jí dosud nepodařilo osobně se spojit s Dylanem. Zaslala mu však zvací dopis na slavnostní ceremoniál předávání, který se uskuteční u příležitosti úmrtí zakladatele ceny, švédského vynálezce Alfreda Nobela.

„Bylo by úžasné, kdyby chtěl Dylan v prosinci přijet do Stockholmu. Když však nebude chtít, tak to tak bude,“ komentovala ve svém blogu začátkem týdne tajemnice akademie Sara Daniusová.

„Laureáti dostávají Nobelovy ceny za to, co udělali, ne jako lákadlo k tomu, aby přijeli do Stockholmu,“ pokračovala s tím, že cokoliv se stane, cena patří Dylanovi. Naposledy se na udělování podle ní nemohla dostavit kanadská spisovatelka Alice Munroová v roce 2013.

Dylan se momentální nachází na koncertním turné. To, že mu udělili cenu dotovanou 930 tisíci dolary, dosud veřejně nekomentoval. Neučinil tak ani na koncertech, na nichž momentálně vystupuje.

Od roku 1901, kdy byla Nobelova cena zřízena, je přitom Bob Dylan prvním hudebníkem, který se stal jejím laureátem v kategorii literatura. Objevují se ale i spekulace o tom, že si cenu nepřevezme a nepřijme ji.

Nobelovu cenu za literaturu zatím odmítli jen dva laureáti. Roku 1958 Boris Pasternak, který ji nejprve telefonicky přijal, ale později se jí na nátlak tehdejších sovětských úřadů zřekl, a v roce 1964 Jean-Paul Sartre, jenž ignoroval všechny oficiální pocty.