ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12142 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Výstavy a divadla připomenou výročí Franze Kafky

0 jsk 20.5.2014

100. výročí vzniku románu Proces a 90. výročí úmrtí Franze Kafky připomenou výstavy i divadelní představení. Jednou z nich bude výstava nazvaná Proces, originál a proměna, která vrátí do Prahy originální rukopisy slavného literárního díla. Souběžně s expozicí bude k vidění komiksová výstava K: KafKa v KomiKsu prezentující práce výtvarníků Chantal Montellier, Roberta Crumba a Jaromíra 99 – knihu Introducing Kafka a do komiksové podoby převyprávěný Proces a Zámek. Obě výstavy budou zahájeny 23. května v 17 hodin na Staroměstské radnici v Praze a potrvají do 30. června.

Román Proces Kafka psal v roce 1914. Poprvé vyšel rok po jeho smrti, v roce 1925. Originál rukopisu, uložený v Německém literárním archivu v Marbachu, se tedy přesně po 100 letech vrací do místa svého vzniku – Starého Města pražského. Součástí výstavy Proces, originál a proměna jsou komentáře a názory 28 českých a německých osobností. Jednotlivé stránky Procesu okomentovali například Jiří David, Wilhelm Genazino, Jaz, Jiří Kadeřábek, Tomáš Kafka, Brigitte Kronauer, David Zane Mairowitz, Magdalena Platzová a další.

Vedle stoletého výročí vzniku Procesu si literární svět letos připomíná 90. výročí úmrtí Franze Kafky. V předvečer výročí, v pondělí 2. června, bude mít v sále Společnosti Franze Kafky slavnostní premiéru rozverné představení uměleckého souboru Sektor pro hosty nazvané Franz KafKABARET. Originální inscenace s podtitulem Happy Deathday, Dear Franz je inspirovaná Kafkovým životem a dílem a koncipovaná v duchu německého meziválečného kabaretu. Projekt bude uváděn od 29. 5. do 2. 6. v 19 hodin v české verzi a od 4. do 12. 6. v anglické verzi.

Součástí připomínek 90. výročí Kafkova úmrtí je obnovená premiéra představení divadla Sklep Piš, Kafka, piš, která je na programu 3. června od 19.30 hodin v pražské La Fabrice. Svérázné dílko, jehož vznik před deseti lety iniciovala a finančně podpořila Společnost Franze Kafky, odkazuje ke známé i neznámé tvorbě Franze Kafky, jeho korespondenci, situacím popsaným v Denících i životopisným vzpomínkám.

Franz Kafka se narodil 3.července 1883 na Starém Městě Pražském. Po vystudování práv na Německé univerzitě v Praze pracoval v letech 1907-1922 jako úředník v pojišťovnictví, nejprve krátce v Assicurazioni Generali a poté čtrnáct let až do července 1922 v Dělnické úrazové pojišťovně.

Za svůj životní úkol však považoval psaní a obtížně je uváděl v soulad s prací v úřadě, kterou svědomitě vykonával. Po propuknutí plicní choroby v roce 1917 sedm let marně s nemocí zápasil. Poslední léta svého života trávil většinou v zotavovnách a léčebných ústavech v Čechách i v zahraničí. Ani v těchto letech úporného zápasu s nemocí nepřestával psát.

Zemřel 3. června 1924 v sanatoriu v Kierlingu v Rakousku.

Foto: Pomník Franze Kafky, autor: Společnost Franze Kafky

Tagy: