ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13244 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vyjde reedice alba Pražského výběru, kapela se prý vrací

0 Redakce 20.3.2012

30. března vyjde album skupiny Pražský výběr Straka v hrsti s podtitulem „Jubilejní edice 1982 -2012“. Slavné dílko české hudební historie je zvukově remasterované a doplněné bohatým bookletem včetně textů a dobových fotek.

Kromě toho se v hudebních kuloárech hovoří o tom, že tandem Kocáb – Pavlíček zakopal válečnou sekeru a pod praporem Pražského výběru se letos vrátí na hudební pódia. V nejbližších týdnech by to měl potvrdit.

Pražský výběr vznikl jako odnož Pražského Big Bandu v polovině 70. let a od svého začátku hrál čistý jazz rock. Jeho snahy vyvrcholily v roce 1978, kdy vyšlo album Žízeň.

Poté došlo k zmrazení aktivit a přerušení činnosti skupiny. Tehdy se na scéně objevil kytarista Michal Pavlíček. Při setkání v klubu Reduta oslovil Michaela Kocába ke spolupráci na společném projektu, kterému dali název podle Kocábovy skupiny Pražský výběr. Dalšími členy se stali Kocábův dlouholetý spoluhráč Ondřej Soukup (baskytara) a zpěvák a bongista Jiří Tomek.

Repertoár vznikl rychle. Hudebníci se začali oblékat do bizarních novolnných šatů a oděvů, používali masky a paruky. Kapela se záhy stala slavnou, což mimo jiné přineslo i změny v obsazení souboru. Zanedlouho se sestava ustálila v té nejslavnější podobě, tak jak byla vídána na českých pódiích v letech 1981-1983, tedy Michal Pavlíček (kytara, zpěv), Michael Kocáb (klávesy, zpěv), Jiří Hrubeš (bicí) a Vilém Čok (baskytara, zpěv).

V roce 1982 natočil Pražský album Straka v hrsti, které ale skončilo v cenzorském trezoru. Spolu s koncerty v Hradci Králové v lednu 1983 pak vedlo k úplnému zákazu kapely.

JŠp