ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5450 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází thriller Oběť od uznávaného islandského autora Arnaldura Indridasona

0 Redakce 10.4.2012

V České republice vychází kriminální thriller Oběť Arnaldura Indridasona, kterého deník The Guardian řadí na první místo mezi Top 10 evropských autorů detektivních románů současnosti. Děj nové knihy autora, jehož díla byla vydána ve 36 jazycích a o němž se říká, že se jako jediný islandský spisovatel uživí psaním knih, čtenáře zavede do Reykjavíku.

Právě v hlavním městě Islandu je v jednom bytě nalezen muž s podříznutým hrdlem. Zdá se, že se pachatel i oběť znali, neboť nic nenasvědčuje násilnému vniknutí. Komisařka Elinborgová spatří pod postelí kašmírový šál, který vydává podivnou vůni a v kapse oběti je rovněž nalezena tzv. "znásilňovací droga". Erlendurova kolegyně tuší, že vražda byla odplatou za brutální zločin, který nebyl nikdy potrestán. Zatímco se komisař Erlendur snaží ve fjordech vyrovnat s traumatickými zážitky z dětství, vyšetřuje Elinborgová vraždu, která otřese nejenom jí.

Indridasonovo dílo je vysoce ceněno nejen kritiky, ale i čtenáři. Důkazem jsou mnohá nejen evropská literární ocenění: Severní blata, první z románů, v nichž vystupuje komisař Erlendur, obdržela v roce 2002 prestižní cenu Glasnyckel (Skleněný klíč), udělovanou každoročně nejlepší severské detektivce; druhý detektivní román Dech smrti byl nominován na tuto cenu v roce 2003. V roce 2006 byl jeho román Severní blata zfilmován a ihned se stal nejúspěšnějším islandským filmem v historii. O rok později získal tento film hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

rwi