ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16373 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází sbírka Lennonových textů Nanebepění

0 Richard Winter 18.8.2015

U nakladatelství Argo vychází právě v těchto dnech kniha textů a ilustrací Johna Lennona s názvem Nanebepění (Skywriting by Word of Mouth). Zatímci předchozí dvě knihy, Písání (1964) a Španěl na vesnici (1965) napsal a vydal ještě v době první fáze “beatlemánie”, kolekci shrnující jeho pozdější prózu i nebeletrii vydal až po rozpadu Beatles.

Absurdní krátké texty a básničky jsou postaveny především na vynalézavé hře s jazykem (slovním významem a legračními novotvary) a popírání obvyklých forem, dějů a spádu příběhů, což však není v britské literární tradici nijak cizí. Kniha připomíná i slavnou Baladu o Johnovi a Yoko, Lennon popisuje své seznámení s Yoko, rozpad Beatles, pronásledování americkými i britskými úřady a spojení s americkým undergroundem.

“Byl jsem vychován v naleštěné bídě nižší střední třídy a tak jsem se asi neměl nechat překvapit výlevy rasové nenávisti a antifeminní záští, jichž se nám dostalo ve Velké Británii, baště demokracie… Jaká výtržnost! Jeden z “našich hochů” opustil svůj anglo-saský (ať už to znamená cokoliv) krb a dům a navíc s Rákosnicí! Nezná Most přes řeku Kwai? Nepamatuje Pearl Harbor!,” píše například Lennon.

Jeho beletrie je parodií na každý druh psaní a svou myšlenkovou i jazykovou hravostí navazuje na tradici, jež je v britské literatuře známá jako poetika nesmyslu. Nakladatelství Argo vydalo i předchozí dvě Lennonovy knihy Španěl na vesnici a Písání.

Tagy: