ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5832 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází album k nedožitým sedmdesátinám Oldřicha Veselého

0 jsk 19.10.2018

K nedožitým sedmdesátým narozeninám Oldřicha Veselého vyjde album  Černý racek / To nejlepší. Poctou mimořádnému talentu brněnského rockera je tato kompilace šestnácti skladeb z let 1968 až 2011, představujících ho jako skladatele kultovních písní pro Synkopy 61 / Synkopy, ale především jako jejich pěveckého interpreta v různých kapelových sestavách, včetně Blue Effektu.

Veselého silné melodické nápady, občas koketující s motivy klasické hudby, často zařaditelné do kategorie kvalitního art rocku a vždycky nesoucí pečeť jeho schopnosti procítění, nepochybně patří k tomu nejlepšímu, co u nás v tomto oboru vzniklo. Také jeho instrumentální zdatnost, kombinovaná s vytouženým zvukem kvalitních varhan a pozdějším umným využitím elektroniky, je pozoruhodná. Přidejme k tomu jeho zásadní vokální „brněnskost“, tedy zvláštní talent podat témata svérázně, nevykalkulovaně, mužně pateticky.

Ve spojení s výraznými texty Milana Hanáka nebo Pavla Vrby vznikaly kompozice vícevrstevné, vícedílné, občas mnohaminutové, ale nikdy nudící. V jeho tvorbě v různých etapách snad můžeme vystopovat inspiraci Uriah Heep, Yes nebo Genesis, ale ve výsledku je tam vždycky zásadní poznávací znamení Oldřich Veselý. Skladatel a zpěvák od pánaboha, upřímný člověk a jedna z možná poněkud nenápadně, ale trvale zářících hvězd našeho rocku.