ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5085 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vláda rozhodla o navýšení prostředků pro filmové pobídky

0 jsk 1.8.2022

Zástupci Asociace producentů v audiovizi (APA) opakovaně avizovali blížící se krizi v audiovizuálním průmyslu kvůli pozastavenému příjmu žádostí na filmové pobídky v lednu tohoto roku. Po jednáních zástupců APA, Ministerstva kultury a Ministerstva financí vláda České republiky rozhodla o navýšení finančních prostředků pro filmové pobídky o 570 milionů v tomto roce.

S další podporou se počítá v letech 2023 až 2024. Dlouhodobé zahraniční, seriálové a celovečerní filmové projekty natáčené v tuzemsku využívají ohromné množství služeb, dávají práci dvaceti tisícům lidí a utrácejí u nás devět miliard ročně. Ze šedesáti procent se jedná o zboží a služby nefilmového charakteru, vložené prostředky do pobídek se navíc vrací desetinásobně.

„Jsme rádi, že dramatickou situaci se podařilo po jednáních s ministrem kultury Martinem Baxou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou zvrátit a vláda rozhodla o navýšení filmových pobídek. Velmi vítáme, že jde ze strany vlády o systémové řešení. Navýšení částky pobídek, které pokryje vzniklé závazky, je spojené s dlouhodobější reformou pobídkového systému. Pro audiovizi to znamená stabilizaci a možnost dalšího růstu. Nastartování pobídek bude mít v ekonomické krizi výrazný ekonomický efekt, z peněz utracených zahraničními projekty v Česku budou čerpat výhody i nefilmové profese a státní rozpočet,“ uvedl předseda APA Vratislav Šlajer.