ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10862 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

VIDEO: Vyšel posmrtný singl Mira Žbirky. Nazpíval ho se synem Davidem

0 jsk 25.2.2022

Miro Žbirka měl ještě mnoho plánů, které už bohužel nestihl zrealizovat. Jedním z nich bylo dokončení nového alba, na kterém začal pracovat už během prvního lockdownu, od března do června 2020. Vzniklo víc skladeb, ale při konečném výběru z nich nakonec vybral patnáct.

Některé z textů napsal sám a zpracoval i doteď nezhudebněné básně Joža Urbana, Václava Hrabě či Daniela Heviera. Báseň Posledné veci z Hevierovy sbírky Vták pije z koľaje (1977) dala název i celému albu, i když je o úplně jiných „posledných veciach“.

Prvním singlem z alba Posledné veci, které uzavře úspěšnou, více než padesátiletou skladatelskou cestu československé legendy, je duet Mira Žbirky a Davida Žbirky Nejsi sám. David v písni nejen zpívá, ale spolu s Patrickem Jamesem Fitzroyem se postaral i o její konečnou podobu.

Miro Žbirka byl v požadavcích na nahrávání a produkci velmi náročný, ale když se přesvědčil, že to půjde správným směrem, dokázal se spolehnout i na generačně mladší hudebníky, což potvrdil i na desce Modrý album. Konečnou podobu skladeb schválil a nazpíval na jaře a v létě minulého roku. Dvě skladby dokončil až když už byl v nemocnici.

Na podzim 2022 se v Bratislavě, Praze a Londýně chystá velká koncertní pocta hudbě Mira Žbirky. Skladby a velké hity naživo zahrají a zazpívají hvězdy současné slovenské a české hudební scény.