ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13110 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

VIDEO: Tereza Černochová zpívá o politických vězeňkyních

0 jsk 20.8.2021

Píseň Tváře žen složila zpěvačka Tereza Černochová po přečtení knihy Dagmar Šimkové Byly jsme tam taky. Kniha je autentickou výpovědí jedné z politických vězeňkyň, která přežila lágry padesátých a šedesátých let v tehdejším Československu.

„Vyprávění je tak silné, že se mi o té knize i zdálo, o její tváři, o tvářích jejích spoluvězeňkyň. To si nikdo z naší generace nedovede představit. Věděla jsem, že tento přetlak je třeba uvolnit, ideálně písní. A když jsem tu píseň napsala a nazpívala, bylo mi jasné, že si to zaslouží klip, ve kterém se těm všem s úctou pokloním,“ říká zpěvačka.

O námětu a scénáři klipu se Černochová radila se svým kamarádem, muzikantem a režisérem Zbyňkem Raušerem. Ten se také ujal režie. „Navštívili jsme společně s Terezou Národní archiv a hned věděli, že chceme přenést.

„Víte kolik žen bylo tenkrát stíháno, mučeno, popraveno? Kolik jich bylo v tehdejším Československu vězněno? Toto číslo neví ani Národní archiv. Měli jsme půjčené kopie spisů pár žen, jejich fotky, otisky prstů a začali přemýšlet společně se Zbyňkem Raušerem nad hereckým obsazením,“ vysvětluje Černochová.

V klipu hrají Ester Geislerová, Taťána Medvecká, Johanna Tesařová, Marie Anna Krušinová, Marek Taclík a Petr Reif. „Všichni byli tak báječní a autentičtí, až mě to při natáčení několikrát dojalo. Utvrdilo mě to v tom, jak ta doba byla odporná. V závěru klipu se všichni dozví, které politické vězeňkyně jednotlivé herečky hrály. Proto je důležité se dodívat až do konce, tam vám to vše dojde. Máme z toho klipu upřímnou radost!“ přiznává zpěvačka a těší se na reakce diváků.

(foto: Monika Navrátilová)