ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18544 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

VIDEO: November 2nd ve skladbě Island posouvají rock k soulu

0 jsk 10.3.2022

Česká kytarová kapela November 2nd vydává nový singl Island. Svůj alternativní rock v něm posouvá až k hranicím „špinavého“ soulu. Za produkcí skladby stojí producent Boris Carloff, mixu se ujal několikanásobný držitel Grammy Tchad Blake, který je za zvukem The Black Keys, Artic Monkeys nebo Pearl Jam.

Skladba Island vznikala v pražském studiu Soundevice. Producent Boris Carloff vzal rockový základ písničky Island a přirozeně do něj společně s kapelou začlenil vlivy hiphopu a soulu. „Na November 2nd mě baví jejich nekompromisní a otevřený přístup k hudbě. Díky tomu jsme mohli ve studiu experimentovat. Hned na začátku nahrávání jsem jim navrhl změnit celkový rytmus skladby tak, aby vycházel více z hip hopu. Bez problémů to přijali a nahráli základy hned napoprvé a v podstatě jsme na nich nemuseli měnit ani notu,“ popisuje producent.

Kapelu pak nechal dohrát další retro reverbové kytarové party, zkreslené fender piano a typické několikavrstvé soulové vokály. Zvuk doplnil úvodním motivem smyčcového orchestru. „Spolupráce s Borisem na Island byla velice kreativní. Poprvé jsme stavěli písničku od rytmiky, a ne od vokální linky. Vlastně jsme ji úplně rozbili a vystavěli znovu, přitom si ale zachovala svou původní syrovost i kytarový zvuk typický pro November 2nd,“ říká zpěvačka Alexandra Langošová.

Velký vliv na výsledný sound má podle ní také Tchad Blake, který Island mixoval. Je proslulý výstředními zkreslenými zvuky a prostory. Většinu z nich dosahuje pomocí neortodoxních metod. „Na albech, pod kterými je podepsaný, jsme vyrůstali. Jeho přínos pro atmosféru skladby, kterou ještě více umocnil, je obrovský,“ doplňuje zpěvačka a dodává, že kontakt kapely s Tchadem Blakem zprostředkovala písničkářka Suzanne Vega, se kterou byli November 2nd na turné.