ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6018 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

VIDEO: Luboš Pospíšil vzdal singlem a klipem k albu poctu básníkům

0 jsk 24.8.2021

Na přelomu srpna a září vyjde zbrusu nové sólové album Luboše Pospíšila Poesis Beat, které nahrál společně se svými přáteli, muzikanty Liborem Mikešem Mikoškou (kytara), Petrem Vavříkem (baskytara), Martinem Vajglem (bicí a klávesy), s přispěním řady tradičních (a prvotřídních) textařů. Album s charakteristickým Pospíšilovým rukopisem uvádí klip k titulní písni.

„Klip k Poesis Beat s textem spisovatele a básníka Jiřího Hájíčka úzce souvisí. Má první představa směřovala k určité poctě básníkům. Jiří Hájíček to respektoval a téma rozšířil na životní příběh. Nežil jsem, jak se říká, jenom rock and roll, ale zejména svůj poesis beat, tedy poezii s beatovou muzikou. Klip je černobílý, civilní. Odehrává se v noční Kutné Hoře, kterou prochází tajemná postava básníka. Režie se ujal Milan Basel, který ji pojal vkusně a citlivě,“ komentuje Pospíšil svou klipovou novinku.

Ostatně básnické připodobnění využité v klipu má širší přesah zahrnující celé nové album i Pospíšilovu tvorbu obecně. „Více než sto let uplynulo od doby, kdy Guillaume Apollinaire s řadou dalších básníků formovali základy moderní poezie. A právě toto období, někdy nazývané ‚poesis‘, ovlivňuje vývoj poesie dodnes. Spojení poesie a hudby (zejména beatové) mě provází celý hudební život. C&K Vocal, villonovské balady, 5P, Kytice v divadle Semafor, sedmdesát pět nazpívaných poetických textů Pavla Šruta. To vše je můj Poesis Beat,“ vysvětluje jeden z doyenů českého rockového písničkářství v bookletu desky.

Ta čítá jedenáct písní, které kompletně složil Pospíšil a texty je doplnili jeho osvědčení textaři J. P. Lábus, P. Kadlec, P. Šrut a další. Hudebně je Poesis Beat pomyslným mnohobarevným průletem připomínajícím různé podoby i polohy Pospíšilovy tvorby.

(foto: Radek Volf)