ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26945 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

VIDEO: Eurosong vyhrála vousatá zpěvačka Conchita Wurst

0 jsk 12.5.2014

Novým vítězem evropské písničkové soutěže Eurovision Song Contest se stal rakouský zpěvák Thomas Neuwirth. Na pódiu vystupuje jako Conchita Wurst, je charakteristický upraveným vousem, make-upem, černou parukou a vystupováním, které nedovoluje odhadnout, k jakému pohlaví přesně patří. Není přitom prvním transvestitou, který v soutěži uspěl.

Díky němu také nebyl hlavním tématem 59. ročníku soutěže rusko-ukrajinský konflikt. V peticích proti Rakušanově účasti a vystoupení v soutěži se ale samozřejmě ruské organizace podle očekávání angažovaly. Rozruch ostatně Neuwirth vyvolával od začátku soutěže, vlastně už od chvíle, kdy se do ní z rakouských národních kol kvalifikoval. Starý kontinent si ale svým dechberoucím vystoupením podmanil.

„Tato noc je věnována každému, kdo věří v budoucnost svobody a míru. Vy víte – jsme jedno a jsme nezastavitelní,“ řekl při přebírání ceny. V dánské Kodani nabídl divákům skladbu Rise Like A Phoenix, přirozeně s patřičnou dávkou afektu a melodramatu.

Někdejší člen rakouského boybandu jetzt anders! svou image poprvé odhalil v roce 2011 v rámci talentové vyhledávací pěvecké soutěže. Od té doby je ve své zemi považován za zosobnění tolerance a rovnosti šancí. Podle Neuwirthových slov je to především kvůli symbióze maskulinity a feminity v jednom těle.

S identitou Conchity Wurst pak vystupoval jako zpracovatelka ryb v programu ORF Die härtesten Jobs Österreichs (Nejtěžší zaměstnání v Rakousku) a v pouštní reality show RTL Wild Girls. Ještě před cestou do Kodaně prohlásil, že postavy vousaté zpěvačky se jen tak nevzdá. „V zásadě nevylučuji, že jednoho dne nechám paruku doma, ale to se v nejbližší budoucnosti určitě nestane. Má mise skončí, až nebudeme muset diskutovat o tom, koho smíme milovat,” prohlásil.

Přítomnost ženy s vousy nenechala některé země chladnými. „Rakousko bude v Eurovizi 2014 reprezentovat transvestita Conchita Wurst, která vede životní styl bezpředmětný pro Rusy,“ hlásala petice ruských rodičů. Podle ní se populární mezinárodní soutěž stala „semeništěm sodomie“. Z téhož důvodu uvažovala běloruská veřejnoprávní televize o tom, že vystoupení Rakušana neodvysílá. Hrozila by jí však pokuta od Unie evropských vysílatelů (EBU) a také diskvalifikace ze soutěže. Vlna odporu se ale zvedla i v Rakousku, kde mnozí protestovali proti tomu, aby je v Kodani reprezentovala „mužatka“.

Conchita Wurst přitom není první transvestitou v historii soutěže. Vlajkonošem této minoritní sexuality je Dana International z Izraele. Byla prvním transsexuálem, který reálně absolvoval chirurgickou úpravu pohlaví. Evropané už tehdy ukázali světu svou otevřenost a interpreta písně Diva nechali v roce 1998 vyhrát. V roce 2011 se Dana International do soutěže vrátila. Tentokrát však bez úspěchu.

Na pódiu v Řecku se v roce 2006 objevila Azis, známá postava z virálních videí na Youtube a jeden z reprezentantů bulharského new-folku. Původně Vasil Trajanov Bojanov reprezentoval Bulharsko spolu se zpěvačkou Marianou Popovovou. Jejich skladba Let Me Cry ale neprošla branami finále.

Transvestita se objevil v Eurosongu i v roce 2007. Šlo o vystoupení Andrije Michajloviče Danylka alias Verky Serďučky. Ukrajinec u diváků zabodoval natolik, že se mu z Helsinek téměř podařilo odejít s vítězstvím. Nakonec skončil druhý.

Pořadí v Kodani:
1. Rakousko – 290 bodů (Conchita Wurst – Rise Like a Phoenix)
2. Nizozemsko – 238 bodů (The Common Linnets – Calm After The Storm)
3. Švédsko – 218 bodů (Sanna Nielsen – Undo)
4. Arménie – 174 bodů (Aram Mp3 – Not Alone)
5. Maďarsko – 143 bodů (András Kállay – Saunders – Running)

Conchita Wurst – Rise Like a Phoenix