ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27228 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

David Bowie je nově inspirován jazzem. Více než v minulosti

0 jsk 11.1.2016

Britskému skladateli, hudebníkovi a zpěvákovi Davidu Bowiemu bylo v pátek 69 let. V den narozenin vydal své v pořadí 25. sólové album. Jeho název je Blackstar, obal alba však zdobí velká černá hvězda. Už samotný vizuál tedy naznačuje, že jde o umělecky radikální nahrávku se záhadným obsahem.

Málokdo ví, že Bowieho prvním instrumentem byl alt saxofon a jak moc ho již během teenagerských let ovlivnil jazz. Nikdy přitom nezněl jasněji než v některých skladbách na novince ★. Oproti albu The Next Day (2013) jde o vskutku radikální posun. Namísto přímočarých rockových skladeb deska nabízí experimentálnější kompozice se složitější strukturou a žánrově těžko zařaditelným zvukem.

O ten se postarali hudebníci kolem amerického saxofonisty Donnyho McCaslina, který je milovníkem experimentů a mezi své největší inspirace kromě jazzových velikánů řadí i průkopníky elektronické hudby. Jeho spoluhráči jsou Ben Monder (kytara), Jason Lindner (piano, varhany, klávesy), Tim Lefebvre (baskytara) a Mark Guiliano (bicí).

Album přináší sedm skladeb, z toho první čtyři byly zveřejněny již před jeho vydáním. Tis A Pity She Was a Sue (In A Season of Crime) byly součástí Bowieho kariéru mapující kompilace Nothing Has Changed (2014), na novince však vycházejí v mírně upravených verzích. Sue se přitom na albu vyhýbá rocku nejméně, přitom původně měla mnohem jazzovější sound a filmovější atmosféru. Titulní Blackstar a Lazarus, která je také součástí stejnojmenného muzikálu, zase Bowie zveřejnil koncem loňského roku jako singly, přičemž videoklip ke druhé jmenované představil teprve ve čtvrtek.

U textů novinky, které obsahují odkazy na Bowieho starší tvorbu, ale i slangový jazyk Polari z kultovní knihy a filmu Mechanický pomeranč, vlastně nikdy přesně nevíte. Bowie totiž zpívá obecně i o sobě, to například když svůj hlas propůjčuje postavě (Lazarus). V každém případě se asi nedozvíme, o čem Bowieho texty přesně jsou. Rozhovory už léta neposkytuje a nechává za sebe mluvit svého kolegu, skladatele a producenta svých alba Tonyho Viscontiho, který však podle vlastních slov ani sám netuší, zda je skladba Blackstar inspirována islámskými radikály, jak se obecně někdy soudí.

Ještě lepší než prolomení ticha v komunikaci s médii by nicméně byl Bowieho návrat na koncertní pódia. Mít možnost vnímat hudbu z nové desky naživo by totiž bylo pro každého milovníka dobré hudby více než skvělé.

David Bowie – Lazarus