ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5380 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

VIDEO: Chinaski mají klip k písni se smutným příběhem

0 jsk 10.10.2023

Kapela Chinaski přichází s novým videoklipem ke skladbě Smůla z aktuálního alba Frihet. Režie se ujala studentka FAMU Františka Bakošová. Abstraktní příběh se silnými i milými záběry obyčejného života na sídlišti skvěle koresponduje s melancholickou písní podpořenou pouze pianem. Původně přitom Smůla na albu Frihet neměla vůbec být. Nakonec se stala nejoblíbenější písničkou Michala Malátného.

„Tahle naše pomalá skladba s pianem má za sebou strašně smutný příběh. Text je dílem kamaráda a režiséra Martina Dolenského, který se před lety zabil v autě. Nedávno jsem ten text našel na ploše starého počítače. A pořad mě oslovoval. Trochu jsem ho dopsal, a tak vznikla snad nejhezčí píseň na desce,“ popisuje zpěvák Chinaski Michal Malátný.

Písnička měla původně několik variant. Chinaski ji hráli jako celá kapela, chvílemi až jazzrockově. Ale pořád to nebylo ono.

„Už jsme to chtěli vzdát. Říkali jsme si, že jsme asi nenašli tu správnou cestu. I to se občas stává. Až na poslední zkoušce před odjezdem na nahrávání do Norska jsme si řekli s pianistou Honzou Steinsdörferem: Pojďme zkusit jenom piano a zpěv,“ vzpomíná Malátný. A zatímco se kapela už balila a chystal k odjezdu, vznikla v pěti minutách nová aranž.

Mladá režisérka Františka Bakošová dostala v klipovém zpracování Smůly volnou ruku. „Na spolupráci s kapelou Chinaski byla krásná především důvěra. Důvěra projevená darem plné svobody nad kreativním procesem, psaním scénáře i ve volbě celého štábu, ve kterém jsme si sedli, jak to jen šlo. Myslím si, že na výsledku to je cítit a všem za to moc děkuji,“ říká režisérka, která videoklip založila na propojení představy něčeho velmi abstraktního s konkrétní podobou.

(foto: Tomáš Beran)

Tagy: ,