ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13608 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Byl zveřejněn singl Depeche Mode, unikl o dva dny dříve

0 jsk 31.1.2013

Všechno, co se děje kolem britské skupiny Depeche Mode, poutá velkou pozornost. Není divu. Kapela dosáhla za léta existence kultovního statutu a navíc má schopnost svou hudbu, tolik zasazenou do elektronicky mrazivých osmdesátých let minulého století, nadále zvukově posunovat a přibližovat se tepu doby. Jistě to tak bude i v případě dalšího alba Delta Machine, které vyjde v březnu.

Jako ochutnávka z něho se již objevila v éteru skladba Heaven. Předčasnou premiéru měla 30. ledna, přičemž oficiální zveřejnění bylo naplánováno na pátek 1. února. Ve středu ji však v ranní show losangeleské rozhlasové stanice KROQ odtajnili moderátoři Kevin a Bean.

Písničku do svých playlistů předčasně zařadilo více rádiových stanic, byla mezi nimi i britská BBC Radio 6 Music. Záhy se přirozeně objevila i na internetu. V pátek by měl mít premiéru také videoklip, přičemž záběry z jeho natáčení bylo možné vidět na fanouškovských stránkách skupiny Depeche Mode s několikadenním předstihem.

V písni Heaven formace odhalila jednu ze svých tradičních hudebních poloh. Melancholická balada s hluboce osobním textem o opakovaném ztrácení a nacházení sebe sama nabízí intimní a temnou atmosféru. Charakteristické jsou neučesaná a chytlavá basová linka i až velkolepé ozvěny klavíru. Dave Gahan se v pěveckých linkách zdá být ve formě, skladba je i díky němu plná emocí tak, jak to Depeche Mode vždy dělali.

Martin Gore v jednom rozhovoru před jejím zveřejněním řekl, že v ní jde o současný pohled kapely na období sedmdesátých let. Dodal, že písnička zní jako něco od Roda Stewarta, přičemž jí nechybí pořádná dávka temné elektroniky, která může připomínat tvorbu Portishead.

O novém albu Depeche Mode se diskutuje již několik týdnů. Gore prohlásil, že mu jednoznačně připomíná počiny ze zlaté éry kapely. „Některé skladby mi znějí trochu jako z alb Violator či Songs of Faith and Devotion,“ řekl. „Nový materiál je pro mě pocitově kombinací obou.“

Delta Machine vyjde 25. března. Depeche Mode ji nahrávali během loňského roku v kalifornské Santa Barbaře a producentsky se na ní podílel Ben Hillier. Za mixážním pultem seděl Flood. „Práce na desce byla až strašidelná, protože mým záměrem bylo, aby zněla co nejmoderněji. Chci, aby se lidé při jejím poslechu cítili dobře a našli v sobě mír. Má v sobě totiž cosi magického,“ uvedl v oficiálním prohlášení Gore.

Depeche Mode vystoupí 23. července na fotbalovém stadionu Slavie v pražských Vršovicích. Koncert se uskuteční v rámci velkého turné po Evropě, které odstartuje 7. května setem pod širým nebem v Tel Avivu.

Dave Gahan, Martin Gore a Andy Fletcher v rámci turné odehrají 34 koncertů v 25 evropských zemích pro více než 1,5 milionu fanoušků. Pak se turné přesune do Severní Ameriky. Půjde o první vystoupení trojice od Tour Of The Universe, které absolvovala v letech 2009 až 2010 a během něhož odehrála 142 koncertů. V České republice se Depeche Mode představili naposledy v lednu 2010 v pražské O2 Areně.